

Göteborg / En resa i tiden 1907-1982 (4 DVD)
30,18 €
30,18 €
Pe, 20 kesä - ti, 24 kesä
Turvallinen maksu
14 päivää avoin osto
Myyjä ja toimittaja
GinzaTuotteen kuvaus
En underbar box för alla som har intresse för staden Göteborg. Massor av intressanta och historiska händelser som rör Göteborg mellan åren 1907-1982 speglas på dessa fyra DVD's.
En resa i tiden 1911 - 1974.
Disc 1 I denna film får vi på nytt uppleva det gamla Göteborg. Den börjar med en spårvagnsresa genom staden 1911. En resa från Gustav Adolfs torg förbi Vasagatan, Haga, Masthugget och Majorna. Många kvarter var arbetarområden med de legendariska landshövdingehusen som revs till stora delar under åren 1959 - 1974. Vi besöker 'Världsutställningen' som hölls 1923 och får följa en kolbåt på en resa längs kanalen i 30-talets Göteborg. Vi möter hamnarbetarna på 40-talet i en hamn full av liv och aktiviteter och får uppleva Masthugget och Haga på 50-och 60-talet. I början av 70-talet gjorde Anders Wahlgren ett antal dokumentärfilmer om det rivningsraseri som drabbat Göteborg och ur dessa filmer möter vi några av de människor som bodde där. Vi får också se husen i Olskroken, Annedal, Landala, Majorna, Olivedal, Stigberget och de vackra kvarteren runt Arkaden och Drottningtorget.
Disc 2.EN RESA I TIDEN 1907 - 1976. GÖTEBORG blev tidigt landets ledande industristad. Vi åker med spårvagnen 1911 till Gamlestaden och Svenska Kullagerfabriken (SKF) kallad Kulan. Vi besöker de gamla bomullsspinnerierna i Mölndal där ån ofta svämmade över. 1935 var hela Göteborgsvägen översvämmad och samma år möter vi Greta Garbo när hon anländer med Svenska Amerikalinjens Kungsholm. Vi ser den första Volvon rulla ut från fabriken på Hisingen 1927, men också PV:n och Amazonen. Vi får uppleva flygets pionjärer och Torslanda flygplats samt de stora varvens gyllene år, byggandet av både Älvsborgsbron och Tingstads-tunneln. Unika filmbilder från 1907 visar Oskar II:s årliga besök på Marstrand. 1912 tar vi passagerarbåten från Göteborg till Strömstad via Kungälv, Mollösund, Lyckorna och Grebbestad. Vi åker spårvagn 1911 ut mot Långedrag och badar vid Saltholmen, besöker sedan gamla Lorensberg med nöjesparken och den gamla restaurangen i Trädgårdsföreningen. 1958 invigs Nya Ullevi med VM- matchen Sverige-Västtyskland och 1960 provar vi nya attraktioner på Liseberg. Ulf Thoren intervjuar tungviktmästaren Ingemar Johansson på Avenyn. Göteborg växer och nya moderna bostadsområden som Västra Frölunda och Angered blir till, men vi får också se de gamlahusen i Majorna och restaureringen av Kungsladugård. Filmaren Anders Wahlgren har botaniserat i SVT:s arkiv och egna filmer för att vi på nytt skall få uppleva det gamla Göteborg.
Disc 3.EN RESA I TIDEN 1920 - 1975. Från att ha varit en gata med bara bostadshus har Kungsportsavenyn blivit ett promenadstråk och en samlingsplats. Vi besöker några av de ståtliga familjepalatsen som inte längre finns kvar. Kring Avenyn har också en del av Göteborgs kulturliv vuxit fram, som Valand, både konstskola och museum på 1800-talet. Vid Götaplatsen inviger Carl Milles sin fontän 1927 där sedan Poseidonstatyn kom att stå, här finner vi också Konstmuseet och stadsteatern. Från 1927 kommer också de första filmbilderna på Chalmerscortegen, vi tittar in i det trångbodda gamla Chalmers och får se det nya ta form. Det har inte blivit någon pipeline mellan Chalmers och Pripps, men vi får se den gamla fabriken i bilder från 1945. Vi får träffa Evert Taube i hans barndomshem och Sonja Hedenbratt som berättar om sin uppväxt i Landshövdingehusen invid Mölndalsån. En annan Göteborgsprofil var sångaren Lasse Dahlqvist som sjunger vid nyinvigningen av den legendariska restaurangen Henriksberg. 1964 besöker vi det gamla Lindholmen och Slottsberget. Vi följer den första radiopolisbilen 1945 när den med tjutande sirener kör genom de gamla kvarteren i Östra Nordstan. En tjuv grips på bar gärning. Krigsslutet 1945 firas av tusentals sjungande människor på Avenyn. Sommaren är sol och bad 1958 och vi träffar dem som semestrade detta år i Askim.
Disc 4.Den här gången gör filmaren Anders Wahlgren en tillbakablick inte bara på hus och försvunna miljöer, utan också på några personer som betytt mycket för stadens underhållningsliv. Revykungen Axel Engdahl får vi se i några unika stumfilmer från 1915, där också en ung Karl Gerhard medverkar. Det spelades in mycket film i Göteborg, redan 1908 hade Göteborg Skandinaviens största biograf Cosmorama. Lasse Dahlqvist gör huvudrollen i filmen Lasse i gatan som 1947 spelas in på Slottsskogsvallen. I Televisionens första matprogram besöker Ria Wägner Fiskehamnen 1958. Göteborg växer, vi besöker experimenthusen i Järnbrott 1953 och får vara med under repetitionerna på den legendariska teaterpjäsen Hemmet av Kent Andersson och Bengt Bratt. Jazzpianisten Jan Johansson uppträder på Konserthuset 1965 och samma år spelade Västkustens Beatles - Tages - på Götaplatsen och i programmet Poppsan. De gamla husen i Haga var hotade, musikgruppen Finkelmans Lakejer gjorde en protestvisa mot rivningen. Hagahuset, det gamla Folkbiblioteket blev ett av Sveriges första Allaktivitetshus. Det blev konflikt med kommunen så huset ockuperades, efter en lång och dramatisk kamp 1972 gav man upp. Ett kulturcentrum skapades i Pustervik med Nationalteatern, Maneten och fotbollsklubben Häcken. Sven Wollter tillsammans med skådespelare från Göteborgs Stadsteater flyttade ut till Angered och startade Blå Stället.
ÖVRIGT:
Mediatyp: 4 DVD
Produktionsland: Sverige
Regi: Anders Wahlgren
Åldersgräns: 15 år
Region: 2
Distributör: SMD
Bild: 4:3
Språk: Svenska
Ljud: Dolby Digital
Längd: 4 tim 51 min
Streckkod: 5711053013989
SKU: 335025
Formaatti
DVD
Artikkelin numero
025ceace-0b8b-5e31-8dfb-07ffb75cef42
Göteborg / En resa i tiden 1907-1982 (4 DVD)
30,18 €
30,18 €
Pe, 20 kesä - ti, 24 kesä
Turvallinen maksu
14 päivää avoin osto
Myyjä ja toimittaja
GinzaSamanlaisia myydyimpiä

Monsters Vinyyli Face 17 cm sokea laatikko
16,49 €
Aikaisempi alin hinta:
16,99 €

1. 3.0 Iso into Energy Blind Box -hahmo – The Monsters -vinyyli plyysikoriste, 17 cm (satunnainen väri, yksittäispakkaus)
21,90 €

The Monsters – Exciting Blind Box 17 cm Vinyl-keräilyhahmo | Designer-lelu | Alkuperäinen tuote
21,90 €

The Monsters – Big into Energy Series Blind Box 17 cm Vinyl-keräilyhahmo | Designer-lelu | Alkuperäinen tuote
21,90 €

1. 2.0 The Monsters Blind Box Plyysihahmo (satunnainen väri, 17 cm, toinen sukupolvi, 1 kpl)
21,90 €

"Big into Energy" Vinyylipehmo 17 cm energinen
18,49 €

1. The Monsters jännittävä -pehmolelu lelu Blind Box (satunnainen väri, 17 cm, 1 pakkaus)
20,90 €

Bright Beauty Vanity Namira - hollywood peili - meikkipeili - peili valaistus - kolme valotilaa
79,95 €

Boland 04224, Latex cap, Adult, Any gender, Silica gel, Natural, 63 g
17,04 €

Hirviöfiguuri 17cm Yllätyspakkaus – Big into Energy -sarja Vinyylipehmo Keräilyesine Lahja Sisustus Leluksi
21,90 €
Suosituksia sinulle

Pikalaturi Garmin Watches - yleislaturi
5,49 €

Digiboksi DVB-T2
35,88 €

Makita DHW180Z Paineensäädin LXT 18V 24 Bar LXT 18V 24 Bar - SOLO
140,00 €

INF Korvatyynyt Bose QC35 I/II, QC25, QC15, QC 2 AE 2, AE 2i, AE 2w, SoundTrue, SoundLink
9,35 €
Aikaisempi alin hinta:
11,69 €

Korvatyynyt Bose QuietComfort - QC35/QC25/QC15/AE2 Kuulokkeisiin Svart
8,99 €

6x60ml = 360ml - Kirkland Extra Strength 5% Men Hair Regrowth 60ml Hair Loss
109,00 €

3x Kirkland Extra Strength 5% Men Hair Regrowth 60ml Hair Loss
69,90 €

INF Suunto Spartan laturi urheilukelloon Musta
7,81 €

DEADPOOL & WOLVERINE
18,90 €

Akkupainepesuri 2000W, 21V 3.0Ah, 100 Bar, 6-in-1 suutin, 1 akku, 5m letku – Ihanteellinen auton, puutarhan ja terassin puhdistukseen
52,15 €
Aikaisempi alin hinta:
59,18 €