
Rolling Stones
Rolling Stones: Blue & lonesome 2016 (CD)
16,58 €
16,58 €
Pe, 25 huhti - ti, 29 huhti
Turvallinen maksu
14 päivää avoin osto
Myyjä ja toimittaja
Ginza
Tuotteen kuvaus
Den hårdföra Chicagobluesen har alltid varit en viktig ingrediens i Rolling Stones häxbrygd.
På deras efterlängtade nya album BLUE & LONESOME, som producerats av den legendariska producenten Don Was (The Rolling Stone, Bob Dylan, Elton John), gör bandet en djupdykning bland sina bluesfavoriter.
Albumet gästas av bland annat Eric Clapton och världskända trummisen Jim Keltner som tidigare har jobbat med bland annat Ringo Starr, John Lennon och Bob Dylan.
"This album is manifest testament to the purity of their love for making music, and the blues is, for the Stones, the fountainhead of everything they do." - Don Was.
Mick Jagger: Vocals & Harp, Keith Richards: Guitar, Charlie Watts: Drums, Ronnie Wood: Guitar,
Darryl Jones: Bass, Chuck Leavell: Keyboards, Matt Clifford: Keyboards
Guests:
Eric Clapton: Guitar
Jim Keltner: Percussion
RECENSION
Cirkeln är sluten. The Rolling Stones har gjort exakt vad de började karriären med, innan låtskrivandet tog fart på allvar - total dyrkan av de gamla blueslegenderna. Det låter exakt lika vitalt som på de tidiga plattorna. Det är rått, opolerat och fantastiskt själfullt. Passionen och känslan är lika intakt som för ett halvt sekel sedan.
Under det tidiga 60-talet upptäckte Jagger och Richards bluesen. Berättelsen om hur de först möttes på en buss (eller var det en tågstation?) där Mick (eller var det Keith?) höll en bunt LP-skivor under armen har berättats många gånger, och i otaliga varianter, senast i Netflixdokumentären Keith Richards - Under the Influence.
Respekten för bluesgubbarna var ömsesidig. De gamla legenderna fick plötsligt nya unga fans som dyrkade bluesen och bidrog till en liten men ändå viktig del i överskridandet av de idiotiska raslagar som fortfarande levde kvar i de södra delarna av USA. Unga engelska slynglar som Stones, Yardbirds och John Mayall gjorde covers av, och spelade in skivor med gamla blues- och rockmusiker som Howlin' Wolf, Sonny Boy Williamson, Chuck Berry och Bo Diddley. De turnerade och jammade med dem, och lärde sig allt de kunde ta in.
Det fanns de band som skamlöst stal och skrev sina egna namn under kompositionerna. Jag nämner inga namn, ni vet nog vilka jag syftar på. (Ledtråd: sista låten på skivan.
Utan bluesen ingen Eric Clapton, Jeff Beck, Jimi Hendrix eller Keith Richards.
Utan ovanstående gubbar - ingen hårdrock. Men det vet ni. (Clapton gästspelar för övrigt på plattan .)
Little Walters Blue and Lonesome görs i en gripande version som är värd att lyssna på tusen gånger, samme legends Hate to See You Go kränger och svänger utan helvete, detsamma gäller Howlin' Wolfs Just Like I Treat You och Commit a Crime. Men allt är inte fantastiskt hela tiden, det händer, precis som förr i världen, att orginalen överträffar Stones tolkningar.
Blue and Lonesome är inspelad för ganska exakt ett år sedan i British Grove Studios, i närheten av Richmond och Eel Pie Islands där Stones börjde sin bana som ett ungt hungrigt pubband. Intentionen var att spela in låtarna spontant och snabbt. Det tog tre dagar, och det låter precis så skitigt och opolerat som man kan förvänta sig. Stones kan än, och det är kul att höra att en coverplatta kan låta så här vital 52 år efter debuten. 52 år. Läs det igen. Låt det sjunka in.
Som av en händelse hittade jag nyligen ett exemplar av tidningen Röster i Radio TV från 1979 (Ja ungdomar, förr i tiden betalade människor för att läsa om vad som kom på TV) och där fanns en artikel om Stones där skribenten förfasade sig över hur dessa "gubbar" fortfarande kunde hålla på när de var så "obsoleta". Obsoleta? Tjena.
Jagger har inte låtit så här vital sedan 70-talet, och då var han ändå väldigt mycket vitalare än Röster i Radio TV, och detsamma gäller hela bandet. De har kul i studion, förmodligen roligare än på väldigt länge. Jag betvivlar att det är en cashing-in-on-Christmas-grej, men jag kan ha fel.
Nu vet ni vad ni ska köpa till mor- och farföräldrarna i present. Passa på att köpa ett ex till er själva också.
Bästa låt: Blue and Lonesome
Niklas Webjörn
Rocknytt
LÅTAR:
1. Just your fool (Little Walter)
2. Commit a crime (Howlin' Wolf)
3. Blue and lonesome (Little Walter)
4. All of your love (Magic Sam)
5. I gotta go (Little Walter)
6. Everybody knows about my good thing (Little Johnny Taylor)
7. Ride 'em on down (Eddie Taylor)
8. Hate to see you go (Little Walter)
9. Hoo doo blues (Lightnin' Slim)
10. Little rain (Jimmy Reed)
11. Just like I treat you (Howlin' Wolf)
12. I can't quit you baby (Otis Rush)
ÖVRIGT:
Mediatyp: CD
Produktionsår: 2016
Distributör: UNI
Label: Polydor
Streckkod: 0602557238389
SKU: 281152
Artikkelin numero
4ce96686-c8d2-55d0-bf8f-3ebe03b06488
Ominaisuudet | |
---|---|
Mediatyyppi | CD |
Lajityyppi | Rock |
Jakelumuoto | Fyysinen media |
Kohdeyleisö | Aikuinen |
Optisten levyjen lukumäärä | 1 levyt |
Julkaisupäivä | 02,12,2016 |
Taiteilija | The Rolling Stones |
Kappaleiden määrä | 12 |
Laulujen nimet | 1. Just Your Fool 2. Commit A Crime 3. Blue & Lonesome 4. All Of Your Love 5. I Gotta Go 6. Everybody Knows About My Good Thing 7. Ride 'Em On Down 8. Hate To See You Go 9. Hoodoo Man Blues 10. Little Rain 11. Just Like I Treat You 12. I Can't Quit You Baby |
Pakkaustiedot | |
Pakkaustyyppi | Korurasia |
Rolling Stones
Rolling Stones: Blue & lonesome 2016 (CD)
16,58 €
16,58 €
Pe, 25 huhti - ti, 29 huhti
Turvallinen maksu
14 päivää avoin osto
Myyjä ja toimittaja
Ginza
Samanlaisia myydyimpiä

4-Kpl - Mercedes-Benz Keskimerkki - Auto 75mm Svart
11,99 €

FENCHILIIN Hollywood meikkipeili valoilla 360° käännettävä pöytälevy peili valkoinen 65 x 49 cm peili suurennuslasilla
62,99 €
Aikaisempi alin hinta:
79,11 €

Bright Beauty Vanity Namira - hollywood peili - meikkipeili - peili valaistus - kolme valotilaa
79,95 €

Koiranleikkuri koiran tassuille - Hiljainen ja tehokas tassunleikkuri LED-valolla
16,49 €

ALIEN: ROMULUS
32,90 €

SIGNS STEELBOOK
37,90 €

SIXTH SENSE STEELBOOK
32,90 €

FENCHILIIN Hollywood meikkipeili Valaistu peili kolme valotilaa pöytälevy seinäkiinnitys valkoinen 58 x 46cm
79,95 €
Aikaisempi alin hinta:
92,11 €

Osram TYREinflate 1000 minikompressori
58,04 €

4-Kpl - Volkswagen VW Keskimerkki - Auto 56 mm
10,99 €
Suosituksia sinulle

G4 Halogeenilamput / Nastalamput – Halogeeni 10W (20-Pack)
14,49 €

4-Kpl - BMW Keskimerkki - Auto 68 mm (Svartvit)
10,99 €

Joker: Folie À Deux Steelbook (4K Ultra HD + Blu-ray)
32,95 €

Conclave (DVD)
15,90 €

Korvatyynyt Bose QuietComfort - QC35/QC25/QC15/AE2 Kuulokkeisiin Svart
8,99 €

DEADPOOL & WOLVERINE
32,90 €

Indiana Jones: 4-Movie Collection (4K Ultra HD + Blu-ray) (9 disc)
54,95 €
Aikaisempi alin hinta:
99,95 €

Trampoliiniturvaverkko 396 cm sisäreunalla
66,00 €

Pulp Fiction (4K Ultra HD)
27,95 €

Gladiator II (Blu-ray)
17,95 €