Dulux lateksiseinämaali 2,5 l vihreä suojakalvon alla matta 1 kpl.
195,92 €
195,92 €
Ke, 14 loka - pe, 16 loka
Kotiinkuljetus
Turvallinen maksaminen
14 päivää avoin osto
Myyjä ja toimittaja
Tuotteen kuvaus
Pakkaus: 2,5 l
Dulux EasyCare on markkinoiden ensimmäinen sisämaali, jolla on vallankumoukselliset vettähylkivät ominaisuudet. Erikoispinnoitteen ansiosta maali hylkii vettä ja nestemäistä likaa estäen niiden tunkeutumisen pintaan. Dulux EasyCare on yksi harvoista tahrankestävistä maaleista, joilla on suosituin, mattapinta. Se antaa maalatuille pinnoille täydellisen mattapinnan ja poistaa alustan epätasaisuudet. Se luo pinnoitteet, joilla on korkein tahrankestävyys, ja niiden poistaminen on lastenleikkiä. Dulux EasyCare kestää 10 kertaa paremmin hankausta. Se täyttää Puolan standardin PN-C 81914:2002 korkeimman, tyypin 1, vaatimukset. Minkä tahansa tyypin 1 maalin pinnoitteen paksuuden menetys on 200 märkähankausjakson jälkeen enintään 70 μm 200 märkähankausjakson jälkeen. Dulux EasyCare -maalin 2 000 pesukerran jälkeen (10 kertaa standardivaatimus) pinnoitteen paksuuden menetys on alle 10 μm. Kestävyystestaus on vahvistettu IMPiB-instituutissa Gliwicessä. Emulsio on suunniteltu sisäseinien ja -kattojen koristeelliseen ja suojaavaan maalaukseen. Sitä voidaan levittää rappauksille (sementti ja sementti-kalkki), kipsialustoille, kipsilevyille, paperitapeteille ja lasikuidulle. Maalikalvo on höyryä läpäisevä, jolloin seinät voivat hengittää, ja sen rakenne estää maalin roiskumisen levityksen aikana. Vesihöyryn läpäisevyys vapaan pinnoitteen läpi on vahvistettu IMPiB-instituutissa Gliwicessä.
Tärkeimmät ominaisuudet:
- Vedenkestävyys - kestää normaalia sisäilman kosteutta, maalatut pinnat eivät voi olla jatkuvassa kosketuksessa veden kanssa eivätkä altistu kosteuden tiivistymiselle.
- Lämmönkestävyys - ei sovellu käytettäväksi lämmitetyillä pinnoilla, esim. patterien maalaamiseen.
- Pinnoite hylkii vettä ja muuta nestemäistä likaa - hydrofobinen vaikutus,
- Hyvä vesihöyryn läpäisevyys varmistaa seinien hengittävyyden,
- Erinomainen peittokyky,
- Helppo levittää,
- Vähäinen roiskeiden määrä levityksen aikana.
Hankauskestävyys PN-EN 13300:2002 -standardin mukaisesti: Luokka 1
Hankauskestävyys PN-C 81914:2002 -standardin mukaisesti: Tyyppi I
Kiiltoaste 85° kulmassa PN-EN 13300:2002 -standardin mukaisesti: Syvämatta (valonheijastavuus <5)
VOC-pitoisuusraja (luokka: A/a): 30 g/l (2010): Tuote sisältää enint. 7 g/l VOC
Yksittäisen kerroksen kuivumisaika noin +20 celsiusasteen lämpötilassa ja noin 50 %:n suhteellisessa kosteudessa, hyvässä ilmanvaihdossa:
- pinnan kuivuminen - 2 tuntia
- seuraavan kerroksen levittäminen - 2 tuntia
Lämpötilan alentaminen ja/tai kosteuden nousu voivat pidentää kuivumisaikaa.
Riittoisuus: jopa 14 m²/l maalattaessa kertamaalilla sileälle, tasaiselle ja asianmukaisesti valmistellulle alustalle.
Kerrosten lukumäärä: 2 kerrosta.
Ohenne: Ei käytetä. Tuote on käyttövalmis.
Tuotteen käyttö.
Tuotteen valmistelu.
Älä lisää vieraita ainesosia.
Mahdollinen pigmentin saostuminen maalipinnalle on tuotteen luonnollinen ominaisuus. Sekoita maali huolellisesti ennen käyttöä.
Alustan valmistelu
Pintojen tulee olla tiiviitä, tasaisia, puhtaita ja kuivia (esim. maalilaastit 3-4 viikon kuivatuksen jälkeen tai tietyn laastin, tasoitteen tai täyteaineen valmistajan ilmoittaman ajan kuluttua).
Kalkki-, liima- ja huonosti tarttuvat maalikerrokset on poistettava kokonaan alustasta, minkä jälkeen pinnat on pestävä vedellä pölyisten jäämien ja lian poistamiseksi. Anna kuivua.
Poista kaikki maalin tarttumista heikentävät epäpuhtaudet. Pese mahdolliset epäpuhtaudet pois vedellä ja puhdistusaineella. Anna kuivua.
Puhdista sieni-pinnat kittiveitsellä ja levitä sitten sopivaa sienitautien torjunta-ainetta.
Täytä pinnan epätasaisuudet ja vauriot sopivalla kittiaineella, tasoita ja silota pinta.
Pohjusta maalatut pinnat:
- Erittäin imukykyiset, epävakaat, pölyiset ja huokoiset alustat tulee pohjustaa seuraavassa järjestyksessä:
Vaihe 1: Dulux Primerilla (pääasiassa kitillä täytettyihin kohtiin, kipsilevyjen saumoihin, pintoihin liima- ja liitumaalin poistamisen jälkeen jne.),
- Muut kuin edellä mainitut alustat, joita ei ole aiemmin maalattu, esim.
- Aiemmin emulsiomaaleilla maalatut alustat, joiden pinta on tasainen, hyvin tarttuva, ei pölyinen tai vaurioitunut, tulee maalata ilman pohjamaalia.
Huomio! Aiemmin maalatuille pinnoille on tehtävä koemaalaus pienelle alueelle. Jos maalin kuivumisen jälkeen ilmenee ei-toivottua vaikutusta, aiemmat pinnoitteet on poistettava kokonaan ja valmisteltava uudelleenmaalausta varten.
Maalaus
Maalausolosuhteet:
- ympäristön ja maalattavan pinnan lämpötilan tulee olla +10°C ja +28°C välillä
- suhteellisen ilman kosteuden tulee olla alle 80 %
Suositellut maalausmenetelmät:
- sivellin: paras tulos saavutetaan synteettisellä harjaksella varustetuilla siveltimillä
- tela: paras tulos saavutetaan luonnonvillalla varustetuilla teloilla tai naruteloilla, joiden villan pituus on 10-18 mm
Pinnamaalauksen parametrit:
- älä ohenna emulsiota,
- levitä 2 maalikerrosta 2 tunnin välein edellisen kerroksen levittämisestä,
- levitä runsaasti ja tasaisesti maalia telalla tai siveltimellä,
- levitä huolellisesti, kunnes saat tasaisen kerroksen.
Värillisillä maaleilla maalattaessa on noudatettava seuraavia sääntöjä:
- maalaa yksittäiset pinnat (seinät, huoneelementit) käyttämällä vain yhtä maalaustekniikkaa,
- älä tee paikallisia korjauksia pinnoitteen kuivumisen jälkeen, vaan maalaa koko pinta,
Huomio! Poista maalarinteippi heti maalaamisen jälkeen. Maalaamisen jälkeen tuuleta huone, kunnes ominainen haju katoaa.
Maalaustyökalujen puhdistus
Maalaus jälkeen on suositeltavaa poistaa mahdollisimman paljon maalia työkaluista ja pestä ne sitten puhtaalla vedellä. Älä käytä tyhjiä pakkauksia elintarvikkeiden säilytykseen.
Tahrojen ja lian poistaminen
Pinnoite saavuttaa täyden märkäpuhdistuskestävyyden 28 päivän kuluttua maalaustyön päättymisestä PN-EN 13300:2002 -standardin mukaisesti. Poista mahdollinen lika pehmeällä sienellä ja astianpesuaineella vedellä enintään 15 minuuttia.
Nestemäinen lika:
- kuivaa roiske varovasti talouspaperilla, varo hieromasta tahraa maalipintaan,
- pese tahra kuivumisen jälkeen vedellä pehmeällä sienellä tai liinalla ilman liiallista hankausta,
- jos roiskeen jälki on edelleen näkyvissä vesipesun jälkeen, käytä pesuainetta, kuten astianpesuainetta, pese käyttämättä liiallista voimaa, pese lian poistamisen jälkeen pinnoite vedellä ja kuivaa.
Kiinteä lika:
- poista varovasti kaikki kiinteä lika ja rasvajäämät,
- pese tahra vedellä pehmeällä sienellä tai liinalla ilman liiallista hankausta,
- jos tahra on voimakkaasti tahrautunut, lian poistamiseksi on suositeltavaa huuhdella sieni tai liina huolellisesti ja usein vedessä, jotta lika ei hankaudu maalipintaan.
- Jos pesun jälkeen Jos roiskejälki on edelleen näkyvissä vedellä, käytä pesuainetta, kuten astianpesuainetta. Pese käyttämättä liikaa voimaa. Lian poistamisen jälkeen pese pinnoite uudelleen vedellä ja kuivaa.
Varoitus! Älä käytä voimakkaita pesuaineita tai voimakasta hankausta, sillä se voi vahingoittaa maalipinnoitetta. Hydrofobinen vaikutus näkyy vain täysin kuivissa pinnoitteissa. Saman pinnan toistuva pesu tai hankaus pesuaineilla voi kadota, jos sitä pestään tai hankataan toistuvasti. Tahrankestävyys – hydrofobisen teknologian omaavan maalin ominaisuudet hylkivät nestemäistä likaa. Ainutlaatuisen teknologian ansiosta nestemäinen lika valuu seinän pinnalta, ja sen poistaminen on helpompaa kuin tavallisilla mattamaaleilla. Tahrankestävyys vahvistettu appelsiinimehun, kolan, soijakastikkeen ja punajuuritiivisteen tahroissa. Eri valmistajien tuotteiden mahdollisten tahrojen runsauden ja maalatun pinnan erityispiirteiden vuoksi voi esiintyä vaikeasti poistettavia tahroja. Tahroja poistettaessa noudata valmistajan ohjeita etiketissä ja teknisessä tietolehdessä.
Paino, kilo
3.3
Tuotenro
4fb01332-35a5-542a-a935-1cbe9c7337b3
Dulux lateksiseinämaali 2,5 l vihreä suojakalvon alla matta 1 kpl.
195,92 €
195,92 €
Ke, 14 loka - pe, 16 loka
Kotiinkuljetus
Turvallinen maksaminen
14 päivää avoin osto
Myyjä ja toimittaja