Ilmainen toimitus yli 29 €
Ilmainen toimitus yli 29 €
Asiakaspalvelu
Eliittien kapina ja demokratian pettäminen (Kirja / Kovakantinen)
-2 %

Eliittien kapina ja demokratian pettäminen (Kirja / Kovakantinen)

31,56 €

31,56 €

Aiempi alin hinta

32,19 €

Muutama jäljellä

Ke, 14 loka - ti, 20 loka


Turvallinen maksaminen

14 päivää avoin osto


Myyjä ja toimittaja


Tuotteen kuvaus

»Aikoinaan \"massojen kapinan\" katsottiin uhkaavan yhteiskuntajärjestystä ja länsimaisen kulttuurin sivilisoivia perinteitä. Nykyään suurin uhka tulee kuitenkin niiltä, jotka ovat sosiaalisen hierarkian huipulla, ei massoilta.«

Näin alkaa yksi amerikkalaisen historioitsijan Christopher Laschin kirjan Eliittien kapina ja demokratian pettäminen esseistä. Kun se ilmestyi vuonna 1995, monet pitivät modernia länsimaista yhteiskuntamallia »voittaneena» ja sen historiallisella huipulla. Mutta Christopher Lasch ei yhtynyt tähän ylistyskuoroon. Sen sijaan hän kiinnitti huomionsa mallin moniin säröihin.

Hän näki älyllisen luokan, joka oli eristäytynyt todellisuudesta, yhteiskunnallisen eliitin, joka oli katkaissut siteensä paikallisiin ja kansallisiin juuriinsa, keskiluokan ja työväenluokan, jotka olivat menettäneet suuren osan taloudellisesta asemastaan.

Hän näki, kuinka tärkeät yhteiskunnalliset instituutiot, kuten perhe, koulut, tiedotusvälineet ja uskonnolliset yhteisöt, olivat rapautuneet, kuinka elävät yhteisöt olivat joutuneet väistymään anonyymien ostoskeskusten tieltä, kuinka kansalaishenki, joka aiemmin ylläpiti sosiaalisia yhteisöjä, oli ohentunut.

Kirjassaan Eliittien kapina Christopher Lasch paljasti lähes profeetallisella tavalla niiden yhteiskunnallisen hajoamisen juuret, joka nykyään, 30 vuotta myöhemmin, on paljon näkyvämpää. Hän ei esittänyt yksinkertaista reseptiä kehityksen kääntämiseksi – hän suhtautui epäluuloisesti sekä vanhoihin poliittisiin ideologioihin että uusiin sosiaalisiin liikkeisiin. Hän asetti toivonsa populistisen demokraattisen perinteen uudistamiseen, jolle oli ominaista itseluottamus ja suora hallinto.

Christopher Lasch (1932–1994) oli amerikkalainen historioitsija Rochesterin yliopistossa, New Yorkissa. Hänen useissa kirjoissaan esittämänsä omaperäiset analyysit ja tulkinnat sodanjälkeisen yhteiskuntakehityksestä ovat jatkaneet kiinnostuksen herättämistä hänen kuolemansa jälkeen. Tämä koskee kirjoja kuten Narsistinen kulttuuri (1981), Piiritetty perhe (1983), Minimaalinen minä (1985) ja, ei vähiten, kirja, josta tuli kirjailijan viimeinen ja ehkä tunnetuin, Eliittien kapina ja demokratian pettäminen (1995).

Svante Nordin Eliittien kapinasta (kirjan esipuheesta):

»Eliittien kapina ja demokratian pettäminen tuntuu hämmästyttävän, lähes profeetallisesti ajankohtaiselta. Kirja herätti ilmestyessään huomattavaa huomiota ja keskustelua, myös Ruotsissa. Mutta nykyään se tuntuu vieläkin polttavammalta.

Otsikko viittasi espanjalaisen filosofin José Ortega y Gassetin klassiseen Massojen kapinaan vuodelta 1930. Ortega oli varoittanut vaaroista, joita moderni massakulttuuri saattoi tuoda mukanaan, tietämättömien ja naiivien herruudesta, jos niin halutaan, voittaneesta populismista. Lasch kääntää ongelman toisinpäin. Omassa ajassaan, sekä Yhdysvalloissa että Euroopassa, hän näkee sen sijaan eliittien kapinan. Kylmän sodan välittömästi seuranneella aikakaudella, uudessa globalisoituneessa maailmassa, Lasch havaitsi uudenlaisen eliitin.

Aikoinaan, Lasch väitti, oli ollut eliittejä, jotka olivat juurtuneet tiettyyn maahan ja tiettyyn paikkaan, joihin he samaistuivat, joista he tunsivat vastuuta, joiden menestystä he halusivat edistää. He yhdistivät aseman ja varallisuuden vastuuseen, he tunsivat olevansa osa kansaa ja kulttuuria. He perustivat kouluja, yliopistoja, sairaaloita, kirkkoja ja museoita. He juurtuivat. Tämäntyyppinen eliitti oli nyt korvautumassa uudella.«

MUUTA:
Mediatyyppi: Kirja
Sidontatyyppi: Kovakantinen
Kirjailija: Christopher Lasch
Kääntäjä: Margareta Eklöf
Kustantaja: Karneval förlag
Kieli: Ruotsi
Sivumäärä: 229 sivua
Mitat (lxkxs): 155x216x22 mm
Paino: 488 grammaa
Kuvitettu: Ei

Viivakoodi: 9789189494558
SKU: 785491

Tuotenro

43b17277-6e2e-51a0-89cc-86c98c0deb61

Eliittien kapina ja demokratian pettäminen (Kirja / Kovakantinen)

31,56 €

31,56 €

Aiempi alin hinta

32,19 €

Muutama jäljellä

Ke, 14 loka - ti, 20 loka


Turvallinen maksaminen

14 päivää avoin osto


Myyjä ja toimittaja