
Euroopan eksistentiaalinen dilemma - Olla vai eikö olla amerikkalainen vasalli (Kirja / Nidottu)
32,19 €
32,19 €
To, 11 kesä - ke, 17 kesä
Turvallinen maksaminen
14 päivää avoin osto
Myyjä ja toimittaja
Tuotteen kuvaus
Se on Euroopan ratkaiseva tulevaisuuden kysymys tänään, sanoo sveitsiläinen toimittaja ja poliitikko Guy Mettan. Kirjassaan Euroopan eksistentiaalinen dilemma hän antaa historiallisen katsauksen maanosamme vapautumiskamppailuun ja demokraattisiin pyrkimyksiin antiikin Kreikasta nykypäivään. Hän kertoo omasta sivistysmatkastaan innokkaasta innostuksesta yhä lisääntyvään skeptisyyteen. Lopuksi kirjailija esittelee useita mahdollisia eurooppalaisia tulevaisuusskenaarioita.
Jos jatkamme nykyiseen suuntaan, tuloksena on, että me eurooppalaiset menetämme edelleen vaikutusvaltaa globaalisti, pysymme kykenemättöminä luomaan tehokasta energiansaantia, olemme avuttomia maanosan rauhan turvaamisessa ja alistumme Washingtonin tahtoon lähes kaikessa.
Vaihtoehtoisesti valitsemme tarttua ongelmiimme, kehitämme todella itsenäisen maanosan ja luomme aidosti demokraattisen unionin. Tämä mahdollistaisi muun muassa taloudellisten vaikeuksiemme ratkaisemisen, sillä olisimme vapaita luomaan tiiviitä kauppasuhteita myös uusien taloudellisten valtakeskusten kanssa, jotka nyt nousevat esiin muissa osissa maailmaa.
»Tämä mukaansatempaava kirja Euroopan valinnoista kannustaa lukijaa luottamaan vakaumukseensa ja aktiivisesti puolustamaan ja rakentamaan Euroopan rikasta kulttuurista ja uskonnollista perintöä. Kirja on välttämätön kaikille, jotka haluavat ymmärtää nykyisen identiteettikriisin ja eurooppalaisten ja erityisesti sveitsiläisten demokraattisten perinteiden elvyttämisen tärkeyden.« Alfred de Zayas
Guy Mettan on toimittaja, kirjailija ja poliitikko, joka työskentelee Genevessä, Sveitsissä. Vuosina 1992–1998 hän oli kaupungin suurimman päivälehden, La Tribune de Genèven, päätoimittaja. Guy Mettan on Geneven kantonin parlamentin jäsen, jossa hän edustaa konservatiivista UDC-puoluetta, Union Démocratique du Centrea. Aiemmin hän on julkaissut muun muassa seuraavat kirjat: Valais République des glaciers (»Valais jäätiköiden tasavalta«, 2021), Le monde à deux mille mètres (»Maailma kahden tuhannen metrin korkeudessa«, 2021), La tyrannie du bien: Dictionnaire de la pensée (in)correcte (»Hyvän tyrannia: (Epä)korrektin ajattelun sanakirja«, 2022). Ruotsiksi ilmestyi vuonna 2017 Varför vi älskar att hata Ryssland: Russofobi från Karl den store till Barack Obama (Karneval förlag).
»Antiikin Kreikka kuivui verestään, taloudellisesta ja poliittisesta elinvoimastaan, vaikka se hellenisoi naapureitaan. Arvojensa, ideoidensa ja kaupankäynti- ja navigointitaitojensa kautta Kreikka valloitti muiden kansojen hengen ja joskus myös sydämen, mutta menetti samalla itsensä.
Moderni Eurooppa, joka on keksinyt niin paljon siitä, mikä on muodostanut modernin maailman, seuraa tässä Kreikan kohtaloa. Eurooppa on antanut maailmalle demokraattisen hallinnon periaatteet, poliittiset ja taloudelliset opit, älyllisen nerokkuuden ja taiteellisen luovuuden, mutta on samalla kuluttanut omia elinvoimiaan. Vaikka muu maailma tänään eurooppalaistuu, kuten Aasia ja Rooma hellenisoituivat eilen, Eurooppa amerikanisoituu ja sinifioituu, ja tulemalla globalisaation suureksi sulatusuuniksi alamme yhä enemmän muistuttaa kolmatta maailmaa.
Ystävälliset sielut saattavat huutaa vastalauseena tälle havainnolle, mutta voiko tätä käänteistä kolonisaatiota todella kiistää?
Tässä synteesimme vaiheessa kysymykset ovat seuraavat: onko Eurooppa, ja tarkemmin sanottuna sitä edustava poliittinen yksikkö, eli EU, peruuttamattomasti tuomittu poliittiseen merkityksettömyyteen ja orjuuteen? Vai onko se kykenevä heräämään äkillisesti ja alkamaan palauttaa itsenäisyyttään ja suvereniteettiaan ja ottamaan takaisin asemansa suurena demokraattisena voimana? Voisimmeko nähdä Euroopan, joka ei enää ole imperialistinen vaan pikemminkin toimisi tasapainottamaan ja vakauttamaan maailmaa, jota USA/Kiina hallitsevat yhä enemmän?« GUY METTAN
Tuotenro
28b66537-a27c-5757-b1cd-6fbda676e296
Euroopan eksistentiaalinen dilemma - Olla vai eikö olla amerikkalainen vasalli (Kirja / Nidottu)
32,19 €
32,19 €
To, 11 kesä - ke, 17 kesä
Turvallinen maksaminen
14 päivää avoin osto
Myyjä ja toimittaja
Samanlaisia myydyimpiä
Korvatyynyt Bose QC35 I/II, QC25, QC15, QC 2 AE 2, AE 2i, AE 2w, SoundTrue, SoundLink Black
8,99 €
Lymfakiertoa Aktivoiva Kasvoharja - Kasvojen Hoitoharja Ilman Kantta, Kasvohierontaan ja Lymfaterapiaan
8,69 €
Aiempi alin hinta
14,09 €

Wii HDMI-adapteri, 1080p Full-HD Nintendo
7,00 €
Aurinkolasit silmälasien päällä – Polarisoidut Suncovers UV400, vaaleanpunaiset peilisilmälasit, läpinäkyvän vaaleanpunainen kehys
13,99 €

ClimaSet 2 R134a-tölkkiä + kaapeli
54,90 €

Laturi Kärcher-ikkunanpesurille
9,00 €
Beck Box 14 (53-54) (2 DVD)
25,72 €
RCA AV - HDMI-muunnin / -sovitin 1080P Universal Musta
9,00 €
Laturi – 42V 2A M365:lle ja Ninebotille – Nopea ja turvallinen lataus M365/Pro/1S/Pro2/Essential/3
12,90 €
KUKIRIN G2 - Taitettava sähköskootteri - 10" renkaat - 1200W moottori - 48v 15Ah akku - 45KM/H - Kantama 55KM - Musta
437,00 €
Suosituksia sinulle

Yleiskaukosäädin Samsung Smart TV:lle
6,90 €

SCART–HDMI-sovitin 1080P HD -videoäänisignaalin skaalainmuunnin
9,00 €

Klassinen retro pelikonsoli, jossa 620 sisäänrakennettua peliä ja AV-lähtö
24,00 €
Aiempi alin hinta
29,00 €

Garmin Kellojen Laturi Pikalaturi Universal 1 kpl
6,90 €
Lenkki 22 mm kellon rannekkeelle 10 kpl Black
6,89 €
Tehokas kynsileikkuri paksuille varpaankynsille
11,99 €
Aiempi alin hinta
14,99 €

Kattokoukku - Harjakoukku - Tikkaat - Yleiskäyttöinen - 44x90 cm - Alumiini
75,64 €

BMW Keskimerkki Auto - 4-Kpl - 68 mm
13,99 €
Aiempi alin hinta
14,49 €

VASAGLE datorbord, L-format hörnskrivbord, 138 x 138 x 76 cm, spelbord, svart med träfibrer
86,00 €

Korvatyynyt Sony WH-1000XM3 Kuulokkeisiin
10,99 €