Ilmainen toimitus yli 29 €
Ilmainen toimitus yli 29 €
Asiakaspalvelu
Hehkun värit (Kirja / Pokkari)
-2 %

Hehkun värit (Kirja / Pokkari)

14,33 €

14,33 €

Aiempi alin hinta

14,62 €

Muutama jäljellä

Ke, 14 loka - ti, 20 loka


Turvallinen maksaminen

14 päivää avoin osto


Myyjä ja toimittaja


Tuotteen kuvaus

Kuinka kaipaan hehkun värejä, kuinka ne vaihtuivat, kun olin sytyttänyt tulen yöksi. Kuinka saatoin maata ja katsella värien vaihtumista uunissa. Toki rautauuni on siunaus, helpompi ruoanlaitossa, eikä sitä tarvitse vahtia koko ajan. Mutta kuinka kaipaan värejä.

Uuden vuosisadan ensimmäisenä yönä makasin ja katselin värejä, ajattelin, että ne olivat yhtä kauniita kuin juuri näkemämme ilotulitukset.
Se oli yhdeksännentoista vuosisadan ensimmäinen yö. Oli neljä vuotta ennen kuin saimme rautauunin.


Nikanor on lankunkantaja, Frida työskentelee halkojen parissa, Elviralla on ompelukoneensa, Hella katkoo rimoja. Elias ja Isak ovat juuri alkaneet juosta jälleen paljain jaloin. Rautauuni lämmittää koko keittiöhuoneen. Keväällä 1909, kolmekymmentä vuotta Sundsvallin lakon jälkeen, kenenkään ei tarvitse mennä nukkumaan nälkäisenä.

Bricken on kiitollinen.

Vaikka hän kaipaa sitä pohjatonta iloa, joka hänellä oli Natanin eläessä.
Mitä tämä nyt on Nikanorin kanssa? Eskilsson on asunut Brickenin luona monta vuotta, hän luottaa häneen, mutta mitä hän sanoo väkivallasta ja vihasta? Eihän Nikanor ole liittynyt Hinke Berggreniin? Hinkeiläiset kannattavat veristä vallankumousta ja tikaria lihaan. Se on kaukana, kaukana isoisä Edvinin unelmista.

30 vuotta on kulunut siitä, kun sahatyöläiset menivät lakkoon ensimmäistä kertaa. Bricken muistaa heidän hehkunsa, mutta Nikanor ja muut nuoret eivät.

Hehkun värit on viides romaani Brickenistä. Aiemmin ovat ilmestyneet Sahalapsi, Bricken Svartvikissa, Sahanpurua ja tulta ja Amerikankello. Niistä Vibeke Olsson on saanut useita kirjallisia palkintoja: Wallin-palkinnon, Birger Norman -palkinnon, Samfundet De Nios Vinterpris -palkinnon ja kuninkaallisen Literis et Artibus -mitalin.

Vibeke Olsson debytoi varhain romaanikirjailijana ja on omistanut paljon huomiota kolmelle historialliselle paikalle ja tapahtumalle: Sundsvall vuosisadan vaihteessa Bricken-romaaneissa, Rooman valtakunta romaanisarjassa, joka alkaa teoksella Pakanoiden esipiha, ja Kolmannen valtakunnan Saksa kahdessa Ulrike-romaanissa ja teoksessa Pilvetön pommi-ilta.

MUUTA:
Mediatyyppi: Kirja
Sidosasu: Pokkari
Kirjailija: Vibeke Olsson
Kustantaja: Libris förlag
Kieli: Ruotsi
Sivumäärä: 303 sivua
Painos: 1
Mitat (lxkxs): 110x180x20 mm
Paino: 170 grammaa
Kuvitettu: Ei
Sarja: Bricken 5

Viivakoodi: 9789173874496
SKU: 728769

Tuotenro

ad5a3003-1f1e-5328-b544-9a0823819c08

Hehkun värit (Kirja / Pokkari)

14,33 €

14,33 €

Aiempi alin hinta

14,62 €

Muutama jäljellä

Ke, 14 loka - ti, 20 loka


Turvallinen maksaminen

14 päivää avoin osto


Myyjä ja toimittaja