Itsekastelevat muoviset kastelupiikit – Huonekasveille ja bonsaille – Säädettävä tippakastelu – Puutarha – Automaattinen kastelujärjestelmä
17,29 €
17,29 €
Aiempi alin hinta
19,72 €
Pe, 23 loka - ke, 28 loka
Turvallinen maksaminen
14 päivää avoin osto
Myyjä ja toimittaja
Tuotteen kuvaus
Yhdessä vesipullon kanssa veden tippumisnopeutta säädetään säädettävän venttiilin avulla, mikä mahdollistaa hitaan tippakastelun. Tämän menetelmän ansiosta voit intuitiivisesti lukea veden virtausnopeuden ja säätää sitä tarkasti.
Automaattiset kastelujärjestelmät – kuten nämä tiputtimet ja 'laiskan kastelun apurit' – sopivat monenlaisiin käyttötarkoituksiin: Mehikasvit ovat herkkiä kosteudelle ja erityisen alttiita liikakastelulle ja juurimädälle; hitaasti tippuvan veden avulla niiden tarpeet täyttyvät täydellisesti. Ruukussa olevat huonekasvit – kuten kultaköynnökset, hämähäkkikasvit ja kalliokukat – pysyvät elinvoimaisina, vaikka olisit poissa kotoa viikon tai kaksi. Parvekekukat: Estä kukkien kuihtuminen tilapäisen vesipulan vuoksi kesän korkeissa lämpötiloissa. Taimet: Varmista tasainen ja jatkuva kosteuden saanti taimille, mikä lisää niiden selviytymismahdollisuuksia.
Tämä on täydellinen ratkaisu työmatkoille, lomille tai pidemmille ajanjaksoille, jolloin kasvit jäävät ilman hoitoa. Aseta tiputin täyteen pulloon (esimerkiksi lähdevesipulloon) ja työnnä kastelukärki tiukasti maahan. Järjestelmä kastelee automaattisesti ja jatkuvasti päiviä tai jopa viikkoja (pullon kapasiteetista ja ympäristön lämpötilasta riippuen), jolloin voit matkustaa huolettomasti. Älykäs muotoilu sisältää yleiskierteen tai joustavan tiivistekorkin, mikä tekee siitä yhteensopivan useimpien kaupallisesti saatavilla olevien muovipullojen (kuten 500 ml, 1 l ja 1,5 l kivennäisvesipullojen) kanssa; tämä poistaa kalliiden lisävarusteiden tarpeen. Asennus on erittäin yksinkertaista: sinun tarvitsee vain asettaa järjestelmä pulloon ja ripustaa se. Työkaluja tai monimutkaisia liitäntöjä ei tarvita, mikä tekee tuotteesta todellisen 'plug-and-play' -ratkaisun, joka sopii niin nuorille kuin vanhoillekin. Tämä järjestelmä sopii ihanteellisesti kosteudelle herkille kasveille, kuten mehikasveille, orkideoille, kaktuksille ja muille huonekasveille. Hidas, jatkuva tippamenetelmä estää juurimädän ja lehtien kellastumisen, ilmiöitä, jotka usein johtuvat liikakastelusta. Pitämällä maaperän jatkuvasti hieman kosteana – sen sijaan, että se vaihtelisi märkänä ja kuivana – luodaan vakaampi ja terveellisempi kasvuympäristö kasvien juurille; tämä on erityisen hyödyllistä taimien ja herkkien kukkien kasvulle.
Tuotenro
2f2de4ea-0f10-57b2-9b90-d74969b54589
Itsekastelevat muoviset kastelupiikit – Huonekasveille ja bonsaille – Säädettävä tippakastelu – Puutarha – Automaattinen kastelujärjestelmä
17,29 €
17,29 €
Aiempi alin hinta
19,72 €
Pe, 23 loka - ke, 28 loka
Turvallinen maksaminen
14 päivää avoin osto
Myyjä ja toimittaja