Ilmainen toimitus yli 29 €
Ilmainen toimitus yli 29 €
Asiakaspalvelu
Kaikki pesevät kätensä (Kirja / Kovakantinen)
-2 %

Kaikki pesevät kätensä (Kirja / Kovakantinen)

36,10 €

36,10 €

Aiempi alin hinta

36,82 €

Muutama jäljellä

Pe, 18 syys - to, 24 syys


Turvallinen maksaminen

14 päivää avoin osto


Myyjä ja toimittaja


Tuotteen kuvaus

Haluan olla Ruotsin kansan tarinankertoja tässä kriisissä. Se saattaa olla hybristä, mutta jos voin ottaa jonkin roolin, se on tämä.

Mitä oikeasti tapahtui? Ja mitä tapahtuu edelleen? Kuka on oikeassa ja mistä tiedämme?

Ensimmäisistä raporteista uudesta koronaviruksesta, joka alkoi levitä Kiinan miljoonakaupungissa Wuhanissa, isoäidin kirjeeseen vuotta myöhemmin ajasta, jolloin ei voitu tavata.

Päiväkirjamaisessa muodossa seuraamme tutkija ja kirjailija Emma Fransin ajatuksia ja analyysejä jatkuvasti muuttuvasta tutkimustilanteesta ja siitä, millaista on joutua odottamatta yhä kiivaamman keskustelun keskipisteeseen. Tapaamme kaikkia, järkyttyneistä tutkijoista ja koronaprofiileista ystävään, joka on jotenkin onnistunut saamaan klamydian, sosiaalisen etäisyyden varoituksista huolimatta.

Kaikki pesevät kätensä on yhdistelmä kansanvalistusta, dokumentaatiota ja henkilökohtaista kertomusta – sisäpiirin kuvaus vuodesta, jolloin kaikki syyttelivät toisiaan.

Kirja on sekä viihdyttävä, vakava että sopivan juoruileva ja antaa hieman tragikoomisen näkökulman siihen, kuinka vaikeaa on selittää epävarmaa tutkimustilannetta yhä kiihtyneemmille ihmisille, poliitikoille ja pääkirjoittajille, jotka vaativat voimakkaita ja tehokkaita toimenpiteitä jotakin vastaan, kun kukaan ei oikein tiedä, miten sitä pitäisi torjua ja mikä edes auttaa. Se näyttää myös, miten tiede toimii esimerkkien kautta, jotka olemme kaikki kokeneet ja voineet seurata reaaliajassa.

Emma Frans on lääketieteellisen epidemiologian tohtori ja tutkija Karoliinisessa instituutissa. Hän työskentelee tiedeviestinnän parissa ja on saanut sekä Stora journalistpriset -palkinnon että Vuoden kansanvalistaja -tunnustuksen.

Kirjasta:

Päiväkirjamerkintöjeni tarkoituksena oli saada järjestystä pääni kaaokseen, mutta tajusin pian, että tarinani valaisi ongelmaa kriisissä, joka tapahtuu nykypäivän valtavassa tietovirrassa. Tapahtumat kuvaavat selvästi hälytysraporttien, väärien uutisten ja kiihtyneen keskusteluilmapiirin riskejä.

Emma Fransin aiemmista kirjoista:
konkreettinen ja hauska AFTONBLADET

kaikkien tulisi lukea DALA-DEMOKRATEN

loistava, viihdyttävä ja valitettavasti erittäin tarpeellinen EXPRESSEN

vaikuttava taistelu huijaustiedettä vastaan SYDSVENSKAN

MUUTA:
Mediatyyppi: Kirja
Sidosasu: Kovakantinen
Kirjailija: Emma Frans
Kustantaja: Volante
Kieli: Ruotsi
Sivumäärä: 413 sivua
Painos: 1
Mitat (lxkxs): 165x235x33 mm
Paino: 872 grammaa
Kuvitettu: Ei

Viivakoodi: 9789179650889
SKU: 750641

Tuotenro

9e4b4e8e-296b-5598-a801-3d516196c8dc

Kaikki pesevät kätensä (Kirja / Kovakantinen)

36,10 €

36,10 €

Aiempi alin hinta

36,82 €

Muutama jäljellä

Pe, 18 syys - to, 24 syys


Turvallinen maksaminen

14 päivää avoin osto


Myyjä ja toimittaja