









Kuitugeelilaattojen liima Q3 max 5 kg
24,46 €
24,46 €
To, 17 syys - ma, 21 syys
Kotiinkuljetus
Turvallinen maksaminen
14 päivää avoin osto
Myyjä ja toimittaja
Tuotteen kuvaus
Cekol Q3 Max 5 kg Fibrogel -laattaliimalla voit liimata kivitavaraa, keraamisia laattoja, kivi- ja lasilaattoja sekä mineraalivillaa betonialustoille, tiilille, kevytbetonille, kevytsoratiileille, kipsilevyille ja -harkoille, kipsilevyille, tukeville puupohjaisille alustoille ja teräsrakenteille.
Laattaliima on pakkasenkestävä, vedenpitävä ja erittäin joustava. Sopii sekä ulko- että sisäkäyttöön. Tuote soveltuu lämmitetyille lattioille.
Kuidun kaksinkertaisen lujuuden ansiosta voit liimata uusia laattoja vanhojen päälle ilman, että niitä tarvitsee irrottaa. Laastia voidaan käyttää myös tasoitukseen ja täyttöön. Laattojen liimausmahdollisuus seinän yläreunasta.
Tuotteen edut ja ominaisuudet
- Tuote on joustava, pakkasenkestävä ja vedenpitävä liimalaasti sisä- ja ulkokäyttöön.
- Sille on ominaista lisääntynyt tarttuvuus.
- Tarkasti valitun koostumuksensa ansiosta se on erittäin kestävä valumiselle, minkä ansiosta laatat voidaan liimata yläreunasta.
- Yleiskäyttöinen - betonialustoille, tiilille, kevytbetonille, kevytsoratiilille, kipsilevyille ja -tiilille, kipsilevyille, tukeville puupohjaisille alustoille ja teräsrakenteille.
- Kuidun kaksinkertaisen lujuuden ansiosta uudet laatat voidaan liimata vanhoihin ilman, että niitä tarvitsee katkaista.
- Kuituvahvistettu.
Alustan valmistelu
Alustan tulee olla puhdas, tiivis ja rasvaton. Mahdolliset emulsio- ja öljymaalien jäämät sekä irtonaiset hiekanjyvät tulee poistaa lastalla tai karkealla harjalla.
Pohjustus
Erittäin imukykyiset alustat tulee pohjustaa CEKOL DL-80 syvätunkeutuvalla pohjamaalilla.
Toteutus
Laastin valmistus. Valmista laasti kaatamalla 1 kg jauhetta 0,22–0,24 litraan vettä (4,4–4,8 l vettä per 20 kg:n säkki) ja sekoita sitten huolellisesti hitaalla sekoittimella, kunnes saavutetaan tasainen koostumus. Odota noin 3 minuuttia ja sekoita uudelleen huolellisesti. Laastin käyttöaika on noin 3 tuntia.
Liiman levitys Levitä liima valmisteltuun alustaan hammastetulla lastalla. Lämmitetyillä pinnoilla sammuta lämmitys ennen laattojen asentamista. Se voidaan kytkeä päälle aikaisintaan 7 päivää laattojen asennuksen jälkeen. Ulkona liimattaessa ja erittäin imukykyisten laattojen ja kivitavaralaattojen tarttumisen parantamiseksi CEKOL Q-3 MAX -liimaa tulee levittää yhtenäisenä kerroksena sekä alustalle että laattojen taustapuolelle.
Varastointi
Säilytä kuivissa tiloissa alkuperäispakkauksessa.
Parametrit:
- Merkki: Cekol
- Tilavuus: 5 kg
- Levitys: Hammastettu lasta
- Liimaluokka: C2TE
- Sauman lujuus ilmaistuna: Alkuperäinen tarttuvuus ≥ 1 N/mm²
- Sauman kestävyys lämpökäsittely-/vanhentamisolosuhteissa ilmaistuna: Tartunta lämpövanhentamisen jälkeen ≥ 1 N/mm²
- Sauman kestävyys vedessä/kosteudessa ilmaistuna: Tartunta veteen upottamisen jälkeen ≥ 1 N/mm²
- Sauman kestävyys jäätymis-sulatussyklien aikana ilmaistuna seuraavasti: Tartunta jäätymis-sulatussyklien jälkeen ≥ 1 N/mm²
- Sekoitussuhde: 0,22–0,24 l vettä per 1 kg kuivaa jauhetta
- Laattojen korjausaika: 10 minuuttia
- Riittoisuus: Noin 2,7 kg/m² käyttäen 10 mm:n hammastettua lastaa
- Kerrospaksuus: Jopa 20 mm
- Levitys- ja alustan lämpötila: + 5 °C - + 25 °C
- Soveltuu kävelyliikenteeseen ja saumaukseen: Noin 24 tuntia 18°C:ssa
- Paloluokka:A1/A1fl
- Tuotteella on:Hygieniasertifikaatti
- Luistavuus (T)≤ 0,5 mm
- Pidennetty avoin aika (E)tartunta: ≥ 0,5 N/mm2 vähintään 30 minuutin kuluttua
- Levitys: Laatankiinnitys
- Hinta on yhdelle kappaleelle
Paino, kilo
6
Tuotenro
37eb6a47-f593-5a95-9e77-a396e1f18e9c
Tekniset tiedot | |
|---|---|
Merkki / Valmistaja | Cekol |
Valmistajan koodi / malli | CK113053/KAIKKI |
Laji / Tyyppi | Laattojen ja terrakottojen liimat |
Kapasiteetti / Pakkauksen paino | 5 kg |
Valmistusmateriaali | Puu / Keramiikka |
Tuotteen kunto | Uusi |
Kuitugeelilaattojen liima Q3 max 5 kg
24,46 €
24,46 €
To, 17 syys - ma, 21 syys
Kotiinkuljetus
Turvallinen maksaminen
14 päivää avoin osto
Myyjä ja toimittaja