Ilmainen toimitus yli 29 €
Ilmainen toimitus yli 29 €
Asiakaspalvelu
Kun hyvät ihmiset tekevät pahaa - Voimattomuudesta ja raaistumisesta hyvinvointialalla (Kirja / Kovakantinen)
-2 %

Kun hyvät ihmiset tekevät pahaa - Voimattomuudesta ja raaistumisesta hyvinvointialalla (Kirja / Kovakantinen)

46,98 €

46,98 €

Aiempi alin hinta

47,92 €

Muutama jäljellä

Ke, 14 loka - ti, 20 loka


Turvallinen maksaminen

14 päivää avoin osto


Myyjä ja toimittaja


Tuotteen kuvaus

Kun sosiaalihuollon, terveydenhuollon ja muiden hyvinvointialojen ammattilaiset loukkaavat ja nöyryyttävät muita, on vaikea ymmärtää miksi. Miten ammattilaiset voivat pilkata, haukkua, jättää huomiotta ja epäillä muita? Hehän ovat koulutettuja ja palkattuja auttamaan, joten näin ei pitäisi tapahtua. Mutta moraalinen stressi, hoitoväsymys ja voimattomuus voivat johtaa raaistumiseen.

Dorthe Birkmosesin kirja käsittelee sitä, kun hyvät ihmiset tekevät pahaa ja mikä voi olla syynä näihin tekoihin. Hän käyttää sanaa raaistuminen kuvatessaan prosesseja, jotka tapahtuvat, kun ammattilaiset suojellakseen itseään etäännyttävät itsensä niistä lapsista, aikuisista ja läheisistä, joiden ongelmia heidän on käsiteltävä ja ratkaistava. Kun hyvät ihmiset tekevät pahaa on ajoittain karu ja kehottaa itsetutkiskeluun, mutta hän kirjoittaa myös ratkaisuista ja osoittaa, että jopa vaikeat ongelmat, kuten raaistuneet kulttuurit, voidaan korjata.

Kun hyvät ihmiset tekevät pahaa -kirjan ensimmäinen painos ilmestyi vuonna 2013 Dorthe Birkmosesin kotimaassa Tanskassa. Kirja herätti suurta keskustelua, koska se käsitteli tabuaiheita, joita monet ammattilaiset olivat pohtineet, mutta harvoin puhuneet ääneen. Uudessa painoksessa, joka ilmestyy nyt ruotsiksi, hän on päivittänyt sisältöä ja laajentanut näkökulmaa ottamalla esimerkkejä raaistumisesta myös Ruotsin hyvinvointialalla. Kirja alkaa psykologi Bo Hejlskov Elvénin esipuheella.

Dorthe Birkmose on tanskalainen psykologi, kirjailija ja paljon käytetty luennoitsija. Hänen kirjansa Kun hyvät ihmiset tekevät pahaa on julkaistu Tanskan ja Ruotsin lisäksi myös Norjassa.

Kirjasta sanottua:



\"Kirjailija osoittaa useita näkökulmia, muun muassa sen, että paha on hyvässä työssä tai että raaistuminen on strategia käsitellä voimattomuutta, empatiaväsymystä ja stressiä. Hän kysyy, miksi emme estä loukkauksia, mutta antaa myös ehdotuksia ongelmien ratkaisemiseksi. Kirjalla Kun hyvät ihmiset tekevät pahaa on siis erittäin tärkeä sanoma, jota havainnollistavat tapausesimerkit, jotka antavat eloa raaistumisen seurauksille.\"
Arvostelija Jack Lukkerz, BTJ-häftet nro 10, 2025

MUUTA:
Mediatyyppi: Kirja
Sidosasu: Kovakantinen
Kirjailija: Dorthe Birkmose
Kääntäjä: Ida Jonsson Renman
Kustantaja: Natur & Kultur Läromedel och Akademi
Kieli: Ruotsi
Sivumäärä: 288 sivua
Painos: 1
Mitat (lxkxs): 155x227x22 mm
Paino: 634 grammaa
Kuvitettu: Ei

Viivakoodi: 9789127469358
SKU: 861140

Tuotenro

858dd0c7-d665-52ef-867c-343b76ac4cbc

Kun hyvät ihmiset tekevät pahaa - Voimattomuudesta ja raaistumisesta hyvinvointialalla (Kirja / Kovakantinen)

46,98 €

46,98 €

Aiempi alin hinta

47,92 €

Muutama jäljellä

Ke, 14 loka - ti, 20 loka


Turvallinen maksaminen

14 päivää avoin osto


Myyjä ja toimittaja