Ilmainen toimitus yli 29 €
Ilmainen toimitus yli 29 €
Asiakaspalvelu
Les Big Byrd - Ruin Everything (Musta vinyyli) (LP)
Les Big Byrd - Ruin Everything (Musta vinyyli) (LP)
-2 %

Les Big Byrd - Ruin Everything (Musta vinyyli) (LP)

40,00 €

40,00 €

Aiempi alin hinta

41,00 €

Muutama jäljellä

Ma, 19 loka - pe, 23 loka


Turvallinen maksaminen

14 päivää avoin osto


Myyjä ja toimittaja


Tuotteen kuvaus

Linnut ovat lakanneet laulamasta. Valkoista savua nousee järvistä, kun viimeinen maanjäristys ravistelee maata. Uudella albumillaan Ruin Everything dystooppinen maailmamme on valunut Les Big Byrdin universumiin. ”Me kaikki tiedämme, mitä on tulossa”, laulaa bändin johtohahmo Jocke Åhlund kappaleessa ”Big Flood”. Toisessa kohdassa: ”Kaikki kuihtuu, hajoaa.”

Mutta bändinä Les Big Byrd on huomattavasti paremmassa paikassa – ja se kuuluu. Kaksi vuotta edellisen täyspitkän ”Diamonds, Rhinestones and Hard Rain” jälkeen Jocke Åhlund, Frans Johansson, Nino Keller ja Christian Olsson ovat luovassa virrassa. Iloinen luomisen riemu läpäisee Ruin Everythingin, joka klassiseen Les Big Byrd -tyyliin vuorottelee ruotsia ja englantia, ja laajoja kraut-improvisaatioita yksinkertaisten pop-kappaleiden kanssa. ”En voi koskaan olla kirjoittamatta melodioita. En oikeastaan pidä laulamisesta kovin paljon, mutta tällä levyllä on aika monta laulua, joissa on laulua”, kertoo Jocke Åhlund.

”Ruin Everything” äänitettiin Sollentunassa Tukholman ulkopuolella, studiossa, jolla on historiaa. Cornelis Vreeswijk, Pugh Rogefeldt ja Monica Zetterlund ovat kaikki olleet siellä – mikä tarkoitti, että 50 vuotta ruotsalaista musiikkihistoriaa oli jäänyt sekä seiniin että analogisiin laitteisiin. Ja aivan kuten ennenkin, Les Big Byrd on yrittänyt säilyttää live-tunteen musiikissa. ”Halusimme vangita jonkinlaisen tunteen, joka meillä on ollut bändin kanssa ja joka on ihana – neljä ihmistä soittamassa yhdessä ja se, mitä meidän välillämme syntyy”, sanoo Jocke Åhlund.

Kaksi albumin kappaleista alkoi improvisaatioina studiossa – toisin kuin ”Time is a Killer”, jota on kuultu livenä Les Big Byrdin konserteissa viimeisen vuoden aikana. Kappaleet kuten ”Nån annan dag” ja ”Beginners Luck” kuuluvat bändin herkimpiin, ja jatkavat osittain samalla linjalla kuin bändin ainoa hitti ”Two Man Gang” vuodelta 2017. Samalla klassiset Les Big Byrd -vaikutteet – Tangerine Dream, Suicide, Spacemen 3 – pysyvät järkähtämättöminä.

Vuonna 2026 on kulunut 15 vuotta Les Big Byrdin debyyttisinglestä. Ehkä heillä on yhtä monta vuotta vielä annettavana? Kaikki näyttää loksahtaneen paikoilleen, ja nyt on jäljellä vain täydentää ryhmän tunnusomaista soundia. He itse kuvailevat ”Ruin Everythingiä” uudeksi askeleeksi samalla tiellä ja ”peak Les Big Byrdiksi”. Tai kuten Jocke Åhlund muotoilee: ”Olemme myöhäisiä kukkijoita. Se alkaa näyttää joltain!”
Tuotenumero: CL022LP
Artisti: Les Big Byrd
Viivakoodi: 0617308041231
Jakelija: Fading Trails Music AB
Levy-yhtiö: Chimp Limbs
Media: LP
Julkaisupäivä: 2026-06-05
Kappaleet:
  • 1. Hökvind
  • 2. Artificial Sunlight
  • 3. Nån annan dag
  • 4. Time is a killer
  • 5. Ruin Everything
  • 6. Big Flood
  • 7. Searchlight
  • 8. Beginners Luck

Yksiköitä pakkauksessa: 1

Tuotenro

3f9880f9-09aa-5226-9bfc-be549b46919b

Les Big Byrd - Ruin Everything (Musta vinyyli) (LP)

40,00 €

40,00 €

Aiempi alin hinta

41,00 €

Muutama jäljellä

Ma, 19 loka - pe, 23 loka


Turvallinen maksaminen

14 päivää avoin osto


Myyjä ja toimittaja