Ilmainen toimitus yli 29 €
Ilmainen toimitus yli 29 €
Asiakaspalvelu
Lontoossa - Tarinoita paikoista ja ihmisistä (Kirja / Pehmeäkantinen)
-2 %

Lontoossa - Tarinoita paikoista ja ihmisistä (Kirja / Pehmeäkantinen)

29,75 €

29,75 €

Aiempi alin hinta

30,34 €

Muutama jäljellä

Ke, 21 loka - ti, 27 loka


Turvallinen maksaminen

14 päivää avoin osto


Myyjä ja toimittaja


Tuotteen kuvaus

Tarinoita paikoista ja ihmisistä

Lontoossa on vuosisatojen aikana tapahtunut paljon ja siellä on ollut monia mielenkiintoisia ihmisiä. \"Se, joka on kyllästynyt Lontooseen, on kyllästynyt elämään\", sanoi tohtori Samuel Johnson.

Samuel Johnson ei ole mukana näissä kuudestakymmenestä henkilöstä ja paikasta kertovissa tarinoissa, mutta hänen kissansa on, ja muutama muukin kissa, mukaan lukien maailmanympärysmatkaaja. Puolet tarinoista kertoo jännittävistä naisista, pari koirista, yksi Towerin korpeista, yksi Lontoon välttämättömistä aaveista, yksi meteoriitista ja loput miehistä, jotka kaikki ovat hyvin eri tavoin vaikuttaneet kaupungin värikkääseen historiaan. Jotkut eivät ole olemassa, mutta ovat silti: mitä olisi Lontoo ilman Sherlock Holmesia?

Bo Lundin löytää itsensä niiltä alueilta, joilla Jack the Ripper hiipi etsimässä uhreja ja joilla Nell Gwyn myi appelsiineja. Hän on etsinyt salaperäisen Vera Atkinsin osoitteen ja hotellin, jossa legendaarinen agentti Krystyna Skarbek murhattiin. Hän on seurannut Marchesa Casatin jälkiä, joka halusi tehdä itsestään taideteoksen, ja Emma Hamiltonin, joka aloitti kahvityttönä ja päätyi Nelsonin rakastetuksi.

Seuraa häntä kaduilla ja kujilla tai kirkoissa ja tapaa viisi tusinaa kiehtovaa henkilöä! Lontoossa ei ole tavallinen opaskirja, vaan hyvin epätavallinen.

Bo Lundin on ollut teatterikriitikko ja kulttuuritoimittaja. Hän on kirjoittanut monia kirjoja rikoskirjallisuudesta, pari Roomasta ja yhden Caprista. Lontooseen hän tuli ensimmäisen kerran yli viisikymmentä vuotta sitten.

MUUTA:
Mediatyyppi: Kirja
Sidosasu: Pehmeäkantinen
Kirjailija: Bo Lundin
Kustantaja: Bokförlaget Korpen
Kieli: Ruotsi
Sivumäärä: 305 sivua
Painos: 1
Mitat (lxkxs): 135x210x23 mm
Paino: 438 grammaa
Kuvitettu: Kyllä

Viivakoodi: 9789188383518
SKU: 731512

Tuotenro

7b900926-dc11-5aef-9b0e-6d70f820d1dc

Lontoossa - Tarinoita paikoista ja ihmisistä (Kirja / Pehmeäkantinen)

29,75 €

29,75 €

Aiempi alin hinta

30,34 €

Muutama jäljellä

Ke, 21 loka - ti, 27 loka


Turvallinen maksaminen

14 päivää avoin osto


Myyjä ja toimittaja