Ilmainen toimitus yli 29 €
Ilmainen toimitus yli 29 €
Asiakaspalvelu
Murskatut illuusiot - Hermann Kappnerin tapaus ja natsien soluttautuminen Ruotsiin 1933-1945; (Kirja / Kovakantinen)
-2 %

Murskatut illuusiot - Hermann Kappnerin tapaus ja natsien soluttautuminen Ruotsiin 1933-1945; (Kirja / Kovakantinen)

45,17 €

45,17 €

Aiempi alin hinta

46,06 €

Muutama jäljellä

Pe, 23 loka - to, 29 loka


Turvallinen maksaminen

14 päivää avoin osto


Myyjä ja toimittaja


Tuotteen kuvaus

Hermann Kappnerin tapaus ja natsien soluttautuminen Ruotsiin 1933-1945

Hitlerin ja natsien Saksassa pohjoismaista rotua pidettiin Lännen pelastuksena. Siksi Ruotsista tuli tärkeä strateginen kohde, joka oli vedettävä natsien vaikutuspiiriin. Natsihallinto lähetti lehtoreita Ruotsiin soluttautumaan, vakoilemaan ja raportoimaan.

Natsihallinnon vaikutusvaltaisin agentti Ruotsissa, Hermann Kappner, onnistui myös saamaan työpaikan Kouluhallituksesta. Hän laati luetteloita johtavien ruotsalaisten poliittisista asenteista: NS-positiivisia vai NS-negatiivisia? Koska natsihallinnon lähettämät agentit lähettivät jatkuvasti raportteja Berliiniin, Saksan arkistoissa on kattavaa lähdemateriaalia Ruotsin suhteista Natsi-Saksaan.

Natsismi kiehtoi vallan, magian, estetiikan ja retoriikan sekoituksella. Monet kokivat natsismin voimakkaana, innostuneena vallankumouksena, joka pelastaisi perinteiset arvot Yhdysvaltojen ja Neuvostoliiton hajottavilta suuntauksilta. Mutta illuusiot natsismin siunauksista murskattiin, kun julmuus ja terrori paljastuivat.

Birgitta Almgren on kirjailija, tutkija ja saksan kielen emeritaprofessori, jolla on historiallinen suuntautuminen, ja hän työskentelee Södertörnin korkeakoulussa, Itämeren ja Itä-Euroopan tutkimuskeskuksessa. Vuonna 2010 Ruotsin Akatemia palkitsi hänet tutkimustyöstään. Hänen huomattavimpia ja ylistetyimpiä kirjojaan ovat: Unelma Pohjolasta: Natsien soluttautuminen Ruotsiin 1933-1945 (2005); Ei vain Stasi: Suhteet Ruotsi-DDR 1949-1990 (2009/2013); Ei vain vakoojia: Stasin soluttautuminen Ruotsiin kylmän sodan aikana (2011); Unelma ja todellisuus. Stellan Arvidson, runous, rakkaus ja politiikka (2016). Kaikki kirjat on julkaissut Carlsson Bokförlag.

\"Murskatut illuusiot ansaitsee laajan lukijakunnan.\" Dick Harrison Svenska Dagbladetissa.

MUUTA:
Mediatyyppi: Kirja
Sidosasu: Kovakantinen
Kirjailija: Birgitta Almgren
Kustantaja: Carlsson
Kieli: Ruotsi
Sivumäärä: 439 sivua
Painos: 1
Mitat (lxkxs): 175x250x33 mm
Paino: 1130 grammaa
Kuvitettu: Kyllä

Viivakoodi: 9789173319638
SKU: 723277

Tuotenro

85f2b60e-32de-545a-b075-a7427559b4b7

Murskatut illuusiot - Hermann Kappnerin tapaus ja natsien soluttautuminen Ruotsiin 1933-1945; (Kirja / Kovakantinen)

45,17 €

45,17 €

Aiempi alin hinta

46,06 €

Muutama jäljellä

Pe, 23 loka - to, 29 loka


Turvallinen maksaminen

14 päivää avoin osto


Myyjä ja toimittaja