Ilmainen toimitus yli 29 €
Ilmainen toimitus yli 29 €
Asiakaspalvelu
Pahojen öiden unia - marraskuu 1942 ja toisen maailmansodan käännekohta 360 lyhyessä luvussa (Kirja / Pokkari)
-3 %

Pahojen öiden unia - marraskuu 1942 ja toisen maailmansodan käännekohta 360 lyhyessä luvussa (Kirja / Pokkari)

16,58 €

16,58 €

Aiempi alin hinta

17,05 €

Muutama jäljellä

Ti, 27 loka - ma, 2 marras


Turvallinen maksaminen

14 päivää avoin osto


Myyjä ja toimittaja


Tuotteen kuvaus

\"Peter Englund on ylivertainen kapellimestari, monitulkintaisuuden mestari\"
Dagens Nyheter

\"Kansansivistyksenä tämä on virtuoosimaisesti toteutettu, populaaritieteellisenä esityksenä luultavasti ainutlaatuinen, kansainvälisen tason saavutus. Kirjallisuutena se on syvästi ajatuksia herättävä teos, joka saa lukijan kääntymään sisäänpäin, kohti omaa aikaansa.\"
Jens Liljestrand, Expressen

\"Se on suurenmoista luettavaa.\"
Vi


\"On kuin koko hänen kirjoituksensa olisi vapautunut... Pahojen öiden unia tekee hänestä yhden maan etevimmistä kirjailijoista, kaikissa kategorioissa, kaikkina aikoina.\" Sydsvenskan


\"Englund näyttää, kuinka sota vahvistaa nykyhetkeä, saa sen värisemään... Englundin marraskuu-eepoksen todella suuri asia on se, kuinka kirjailija onnistuu luomaan arjen tunteen poikkeuksellisten tapahtumien keskellä.\"
Svenska Dagbladet

\"Loistava muistutus, näinä aikoina, kuinka tuhoisaa sota on kaikilla tasoilla.\"
Göteborgs-Posten


Kirja kertoo nykyajasta. Maailman tuska ihmisen tuskan kautta.

Käännekohta, marraskuu 1942. Maailma horjuu barbaarisuuden ja sivilisaation välillä, mitä tahansa voi tapahtua. Kukaan ei tiedä, että historian suurin globaali katastrofi – toinen maailmansota – on nyt ratkeamassa. Vähiten ne, jotka ovat sen keskellä. Tässä pääsemme seuraamaan joitakin heistä, aina heidän syvimpään sisimpäänsä asti, tuon kohtalokkaan kuukauden aikana.

Heitä on 39 hyvin erilaista ihmistä. He tulevat Algeriasta, Italiasta, Kiinasta, Neuvostoliitosta, Japanista, Ranskasta, Yhdysvalloista. He ovat El Alameinissa, Guadalcanalissa, Stalingradissa, Treblinkassa. Tai Pariisissa, Berliinissä tai jossain rauhallisessa pikkukaupungissa, josta kukaan ei ole kuullut. He ovat sotilaita ja siviilejä, molemmilta puolilta: kotiäitejä, toimittajia, sotavankeja, pakolaisia, partisaaneja, seksiorjia, sotilaita, opiskelijoita. Ja useimmat ovat nuoria – ainakin aivan liian nuoria joutuakseen kokemaan julman sodan läheltä.

Heidän säilyneiden todistustensa – kirjeiden, päiväkirjojen, muistelmien – kautta Peter Englund on luonut yhtä latautuneen kuin intiimin kertomuksen sodan käännekohdasta, kuvattuna sisältäpäin, läheltä, ja saa sen siten näyttäytymään aivan uudella tavalla.

\"Tyylikkäillä kynänvedoilla Englund välittää, miltä maailmansota tuntui niistä, jotka olivat tapahtumien keskellä tai jotka seisoivat sivussa ja silti vaikuttuivat sodasta eri tavoin. Ei ole turhaa, että Peter Englundia pidetään ainutlaatuisena tarinankertojana.\"
Niclas Sennerteg, Kristianstadsbladet

\"Peter Englundilla on fantastinen kyky kuvata todellisuutta sellaisena kuin se luultavasti näyttäytyi niille 39 ihmiselle, jotka hän on valinnut seurattavakseen viikkojen aikana, jolloin maailman kohtalo ratkeaa... Kirjan kerrontatapa tekee siitä melko nopeasti sivunkääntäjän.\"
Dala-Demokraten

\"Peter Englund luo uutta elämää toisen maailmansodan kuluneeseen tarinaan. 'Pahojen öiden unia' -teoksessa historioitsija ja akateemikko herättää ihmisen tahdon pysyä inhimillisenä sodasta ja väkivallasta huolimatta.\" Norrbottens-Kuriren

MUUTA:
Mediatyyppi: Kirja
Sidosasu: Pokkari
Kirjailija: Peter Englund
Kustantaja: Natur & Kultur Allmänlitteratur
Kieli: Ruotsi
Sivumäärä: 564 sivua
Painos: 1
Mitat (lxkxs): 110x178x38 mm
Paino: 380 grammaa
Kuvitettu: Ei

Viivakoodi: 9789127186668
SKU: 784288

Väri

Monivärinen

Tuotenro

9e65b8e5-0ba9-57c5-afe5-8351c2e54e32

Ominaisuudet

Lajityyppi

Historia

Kieli

Ruotsi

Kirjoittaja

Peter Englund

Malli

Paperikirja

Kustantaja

Natur & Kultur Allmänlitt.

Julkaisupäivä

04/26/2023

Kirjan kansityyppi

Taskukirja

Suositusikä

Aikuinen

Ehdotettu sukupuoli

Ei sukupuolirajoitusta

Tuotteen väri

Monivärinen

Pahojen öiden unia - marraskuu 1942 ja toisen maailmansodan käännekohta 360 lyhyessä luvussa (Kirja / Pokkari)

16,58 €

16,58 €

Aiempi alin hinta

17,05 €

Muutama jäljellä

Ti, 27 loka - ma, 2 marras


Turvallinen maksaminen

14 päivää avoin osto


Myyjä ja toimittaja