Tenugui Mushin Kendo -pyyhehuivi, tummansininen, valmistettu Japanissa
46,95 €
46,95 €
To, 22 loka - ma, 26 loka
Kotiinkuljetus
Turvallinen maksaminen
14 päivää avoin osto
Myyjä ja toimittaja
Tuotteen kuvaus
Tenugui Mushin Kendo -pyyhe, tummansininen, valmistettu Japanissa
Perinteistä japanilaista Tenuguita (japanilaista pyyhettä) voidaan käyttää kendossa, nippon kempossa tai jukendossa, ja se toimii myös pienenä pyyhkeenä hien pyyhkimiseen harjoittelun aikana.
Sen keskellä on japanilainen teksti "Mushin", jolla on tärkeä merkitys kaikissa kamppailulajeissa, mutta joka on erityisen tunnettu kendokalaisten keskuudessa.
Mushin () on mielentila, joka käännetään usein englanniksi "ei mieltä", mutta tämä käännös ei kata ilmauksen syvempää merkitystä. Mushin on mielentila, joka on vapaa vihan, pelon tai egon ajatuksista. Tämä ei tarkoita, etteikö ajatuksia olisi, mutta nämä ajatukset ovat täysin keskittyneitä käsillä olevaan tehtävään ja vapaita tunteista, jotka voisivat vaikuttaa harkintakykyyn. Harjoittajat kokevat usein tämän tilan intensiivisen harjoittelun tai Shiain (kilpailun) aikana, ja jokaisen budokan perimmäisenä tavoitteena on ylläpitää tätä mielentilaa koko ajan.
Pese käsin kylmällä vedellä ennen ensimmäistä käyttökertaa.
100 % puuvillaa
Perinteinen koko: 98 x 34 cm
Perinteinen "Honzome"-värjäys tarkoittaa, että väri tunkeutuu syvälle kuituihin, jolloin saadaan hyvin kiinnittyneitä värejä.
Valmistettu Japanissa
Tenugui Mushin Kendo -huivipyyhe, tummansininen. Valmistettu Japanissa.
Tenugui Mushin Kendo -huivi. Tummansininen versio.
Paino, kilo
1
Tuotenro
6d23fdb2-bc19-5596-8c30-9c65cc296152
Tenugui Mushin Kendo -pyyhehuivi, tummansininen, valmistettu Japanissa
46,95 €
46,95 €
To, 22 loka - ma, 26 loka
Kotiinkuljetus
Turvallinen maksaminen
14 päivää avoin osto
Myyjä ja toimittaja