Termosähköinen jäähdytyslevy 26mm ulkohalkaisija 10mm sisähalkaisija Peltier-jäähdytin 5V 3A jäähdytysmoduuli TES1-04903
26,99 €
26,99 €
To, 5 marras - pe, 6 marras
Turvallinen maksaminen
14 päivää avoin osto
Myyjä ja toimittaja
Tuotteen kuvaus
Tervetuloa kauppaamme!
Tämä termosähköinen jäähdytysmoduuli toimii ilman kylmäainetta, mikä takaa jatkuvan suorituskyvyn ilman saastumislähdettä. Siinä ei ole pyöriviä osia, pyörimisvaikutusta eikä liukuvia komponentteja, mikä tekee siitä kiinteän kappaleen, joka on tärinätön ja meluton. Sen pitkä käyttöikä ja helppo asennus tekevät siitä ihanteellisen erilaisiin sovelluksiin.
Puolijohdejäähdytysrivat toimivat sekä jäähdytykseen että lämmitykseen. Jäähdytysteho on tyypillisesti 55-60%, kun taas lämmitysteho on poikkeuksellisen korkea, aina yli 1. Tämä mahdollistaa yhden yksikön korvaavan erilliset jäähdytys- ja lämmitysjärjestelmät, mikä säästää tilaa ja kustannuksia.
Virtamuunnintyyppisenä siruna tarkka lämpötilan säätö voidaan saavuttaa säätämällä syöttövirtaa. Yhdistettynä lämpötilan tunnistus- ja ohjausmenetelmiin se tukee kauko-ohjausta, ohjelmaohjausta ja tietokoneohjausta, mikä mahdollistaa erittäin tarkan automaattisen ohjausjärjestelmän luomisen.
Näiden jäähdytysrivojen lämpöinertia on minimaalinen, mikä johtaa nopeisiin jäähdytys- ja lämmitysvasteaikoihin. Kun kuuma pää on asianmukaisesti jäähdytetty ja kylmä pää on tyhjä, suurin lämpötilaero voidaan saavuttaa alle minuutissa.
Näitä ripoja voidaan käyttää myös käänteisesti termosähköiseen sähköntuotantoon, erityisesti matalan ja keskilämpötilan sovelluksiin.
Jokaisella yksittäisellä jäähdytyskomponenttiparilla on alhainen teho, mutta pinoamalla ne sarjaan tai rinnakkain jäähdytystehoa voidaan skaalata muutamasta milliwatista kymmeniin tuhansiin watteihin, mikä tarjoaa monipuolisia tehovaihtoehtoja.
Lämpötilankestävyys vaihtelee mallin mukaan: 80 celsiusastetta kuumalla puolella normaalilämpötilassa, 150 astetta keskilämpötilassa ja 200 astetta korkeassa lämpötilassa. Lämpötilaero kuuman ja kylmän pään välillä voi olla 67 astetta ensimmäisellä tasolla, 80 astetta toisella tasolla, 90 astetta kolmannella tasolla ja 107 astetta neljännellä tasolla.
Tuotetyyppi: Termosähköinen jäähdytysmoduuli
Malli: TES1-04903
Materiaali: Keramiikka
Nimellisjännite: DC5V
Maksimijännite: DC5.78V (Th=30℃)
Maksimivirta: 3A (U=5.78V, Th=30℃)
Maksimilämpötilaero: 66℃ (Qc=0, Th=30℃)
Maksimijäähdytysteho: 9.5W (△T=0℃, Th=30℃)
Sisäinen vastus: 1.27-1.43Ω
Johdon tiedot: 22AWG, Pituus: Noin 150mm / 5.9in
Pakkausprosessi: 704 silikonikumitiiviste
Asennuspaine: 4kg
Käyttölämpötila: -50 - +80℃
Varastointilämpötila: -40 - +60℃
Sovellusalue:
1. Korkean teknologian alat: Satelliitit, puolijohdelaserit, infrapunalämpökuvaus, infrapunatunnistimet, optoelektroniset laitteet.
2. Kodinkoneet: Ilmankuivaajat, kannettavat lämmitys- ja jäähdytyslaatikot, kuuma- ja kylmävesiautomaatit, kylmäkypärät, kylmäjuomakupit, juomaviinijäähdyttimet.
3. Elektroniikkatekniikka: Elektroniikkalaitteiden, elektronisten komponenttien, tietokoneiden jäähdytys.
4. Teolliset sovellukset: Autojääkaapit, pienet ilmastointilaitteet, ilmankuivaajat, termostaatit, öljyn testauslaitteet.
5. Maatalous- ja biologiset sovellukset: Fyysiset jäähdytystyynyt, puolijohdefysiologiset viipaleet, rokotteen säilytys.
Mitat:
Ulkohalkaisija: Noin 26mm / 1in
Sisähalkaisija: Noin 10mm / 0.4in
Paketti sisältää:
1 x termosähköinen jäähdytysmoduuli
Tyytyväisyys: Asiakkaamme ovat meille etusijalla. Jos havaitset tuoteongelmia tavaroiden vastaanottamisen jälkeen, kuten vaurioita tai virheellisen määrän tavaroita, ota välittömästi yhteyttä myyjään. Pyrimme parhaamme mukaan tarjoamaan sinulle tyydyttävän myynnin jälkeisen palvelun.
Tuotenro
6d5ed3b1-d888-519f-93db-18bd201d71e2
Termosähköinen jäähdytyslevy 26mm ulkohalkaisija 10mm sisähalkaisija Peltier-jäähdytin 5V 3A jäähdytysmoduuli TES1-04903
26,99 €
26,99 €
To, 5 marras - pe, 6 marras
Turvallinen maksaminen
14 päivää avoin osto
Myyjä ja toimittaja