Ilmainen toimitus yli 29 €
Ilmainen toimitus yli 29 €
Asiakaspalvelu
Unmasked (Kirja / Pokkari)
-2 %

Unmasked (Kirja / Pokkari)

22,49 €

22,49 €

Aiempi alin hinta

22,94 €

Muutama jäljellä

To, 5 marras - ke, 11 marras


Turvallinen maksaminen

14 päivää avoin osto


Myyjä ja toimittaja


Tuotteen kuvaus

Yksi aikamme menestyneimmistä ja arvostetuimmista taiteilijoista, Andrew Lloyd Webber, on hallinnut musikaaliteatterimaailmaa lähes viisi vuosikymmentä. Useiden palkintojen, mukaan lukien useiden Tony-palkintojen ja Oscarin, voittaja Lloyd Webber on lumonnut miljoonia ympäri maailmaa musiikillaan ja lukuisilla hittiesityksillään, mukaan lukien Jesus Christ Superstar, Evita, Cats, The Phantom of the Opera – Broadwayn pisimpään esitetty show – ja viimeisimpänä School of Rock. Unmasked-teoksessa, joka on kirjoitettu hänen omalla jäljittelemättömällä, omalaatuisella äänellään, arvostettu, palkittu säveltäjä arvioi saavutuksiaan, kohtalon ja olosuhteiden käänteitä, jotka toivat hänelle sekä menestystä että pettymyksiä, sekä intohimoja, jotka inspiroivat ja ylläpitävät häntä.

Musiikin professorin ja pianonsoiton opettajan poika Lloyd Webber paljastaa taiteelliset vaikutteensa, idoleistaan Rodgersista ja Hammersteinista ja South Pacificin 'Some Enchanted Evening' -kappaleen täydellisyydestä 1960-luvun pop- ja rockmusiikkiin ja Puccinin Toscaan, P. G. Wodehouseen ja T. S. Eliotiin. Lloyd Webber muistelee boheemia Lontoon nuoruuttaan, muistellen lapsuutensa onnellisinta paikkaa, itse tehtyä Harrington Pavilioniaan – kuvitteellista musikaaliteatterimaailmaa, jossa hän loi varhaisimmat viihdykkeensä.

Useiden jännittävien ja myrskyisten brittiläisen ja amerikkalaisen musikaaliteatterin vuosikymmenten ja itse populaarimusiikin muutoksen tallenne, Unmasked on lopulta taiteellisen luomisen kronikka. Lloyd Webber tarkastelee joidenkin kuuluisimpien teostensa kehitystä ja valottaa yhteistyötään sellaisten merkkihenkilöiden kuin Tim Ricen, Robert Stigwoodin, Harold Princen, Cameron Mackintoshin ja Trevor Nunnin kanssa. Viedessään meidät tuotantojensa kulissien taakse Lloyd Webber paljastaa kiehtovia yksityiskohtia jokaisesta esityksestä, mukaan lukien niihin osallistuneiden rikas hahmokaarti sekä luovat ja logistiset haasteet ja taiteelliset poliittiset taistelut, jotka seurasivat.

Lloyd Webber jakaa muistojaan teoksista, joista on tullut kulttuurisia merkkipaaluja sukupolvien faneille: laulujen kirjoittaminen koulunäytelmään, josta tuli hänen ensimmäinen hittinsä, Joseph and the Amazing Technicolor Dreamcoat; esiintyjien löytäminen klassiseen rockoopperaansa Jesus Christ Superstar; ensimmäisen megahittinsä, Evitan, kehittäminen, joka voitti seitsemän Tony-palkintoa, mukaan lukien paras musikaali; maineensa ja omaisuutensa panostaminen uraauurtavaan Catsiin; ja historian tekeminen häikäisevällä The Phantom of the Operalla.

Heijastaen elämää, joka sisälsi monia intohimoja (arkkitehtuurista turkkilaisiin uimakissoihin), täynnä nokkelia ja paljastavia anekdootteja, ja sisältäen cameo-esiintymisiä lukuisilta julkkiksilta – Elaine Paige, Sarah Brightman, David Frost, Julie Covington, Judi Dench, Richard Branson, A.R. Rahman, Mandy Patinkin, Patti LuPone, Richard Rodgers, Norman Jewison, Milos Forman, Plácido Domingo, Barbra Streisand, Michael Crawford, Gillian Lynne, Betty Buckley ja monet muut – Unmasked paljastaa vihdoin todellisen kasvot tarunomaisen legendan takana olevasta poikkeuksellisesta miehestä.

MUUTA:
Mediatyyppi: Kirja
Sidontatyyppi: Pokkari
Kirjoittaja: Andrew Lloyd Webber
Kustantaja: Harper Collins UK
Kieli: Englanti
Sivumäärä: 521 sivua
Mitat (lxkxs): 128x198x40 mm
Paino: 530 grammaa
Kuvitettu: Ei

Viivakoodi: 9780008237615
SKU: 713834

Tuotenro

9884f001-08b5-5f55-9e4e-def577a733a9

Unmasked (Kirja / Pokkari)

22,49 €

22,49 €

Aiempi alin hinta

22,94 €

Muutama jäljellä

To, 5 marras - ke, 11 marras


Turvallinen maksaminen

14 päivää avoin osto


Myyjä ja toimittaja