Kahvipavut CAFEIERE Arabica Intia Monsoon Malabar AA 500 g
33,92 €
33,92 €
Ke, 16 syys - pe, 18 syys
Kotiinkuljetus
Turvallinen maksaminen
14 päivää avoin osto
Myyjä ja toimittaja
Tuotteen kuvaus
Kahvi CAFEIERE Arabica India Monsoon Malabar AA, 500 g
India Monsoon Malabar AA on yksi maailman ainutlaatuisimmista kahveista. Sen pavut altistetaan erityiselle monsuuniprosessille, jonka aikana ne altistetaan kosteille merituulille useiden viikkojen ajan. Tämä perinteinen, luonnollinen prosessi antaa kahville ainutlaatuisen luonteen – matalan happamuuden, raskaamman rungon ja syvän, mausteisen maun.
Alkuperä ja ominaisuudet
Istutukset Etelä-Intiassa, Malabarin alueella, ovat kuuluisia Arabica-kahvin viljelystä hedelmällisillä, trooppisilla mailla. Poikkeuksellisten ilmasto-olosuhteiden ja perinteisen monsuuniprosessin ansiosta tämä kahvi saa ainutlaatuisen profiilin, jonka arvostavat baristit ja kahviharrastajat ympäri maailman.
Makuprofiili
Makunootit: juustomausteet, tumma suklaa, tupakka
Tuoksu: intensiivinen, maalainen
Runko: täynnä, raskas
Happamuus: erittäin matala
Katkeruus: havaittava, luonnollinen
Suositellut valmistusmenetelmät
- paineperäinen kahvinkeitin (kannullinen ja automaattinen)
- mokakeitin
- ranskalainen puristin
- Aeropress ja suodatinkeitin
Paistotaso
Medium (Full City+) – keskipaistettu, joka korostaa maun intensiivisyyttä ja tämän intialaisen Arabican ainutlaatuisuutta.
Pakkaus
Kahvin tuoreus turvataan nykyaikaisella pakkauksella, jossa on venttiili ja käytännöllinen Pocket Zip -suljin.
Tuorepaistettu kahvi
Paistettu käsityönä pienissä erissä – laadun ja tuoreuden takuu.
Paino, kilo
0.5
Tuotenro
e0c0dc1c-b2ac-5944-8f16-2170fd5cebdf
Kahvipavut CAFEIERE Arabica Intia Monsoon Malabar AA 500 g
33,92 €
33,92 €
Ke, 16 syys - pe, 18 syys
Kotiinkuljetus
Turvallinen maksaminen
14 päivää avoin osto
Myyjä ja toimittaja