RAM-muisti
yli 6 300 tuotetta
Kun tietokoneesi alkaa viiveellä, tuulettimet pyörivät ilman että mitään tapahtuu tai haluat vain tasaisemman virtauksen, usein ratkaiseva tekijä on sisäinen muisti. CDONilta löydät RAM-muistia, joka nopeuttaa käynnistystä, parantaa moniajoa ja tekee tietokoneestasi kuin uuden. Riippumatta siitä, kokoatko sen itse, pelaatko paljon vai haluatko vain työskennellä ilman viivettä.
AFOX DDR4 8G 2400 UDIMM muistimoduuli 8 Gt 1 x 8 Gt 2400 MHz
95,10 €
torstai, 1 lokaLenovo SoDIMM, 8GB, DDR4, 3200, Samsung
189,77 €
keskiviikko, 30 syys
TRANSCEND JetRAM DDR4 RAM - 32 Gt: 2 x 16 Gt - 3200 MHz / PC4-25600 - CL22 - 288-nastainen DIMM
497,00 €
tiistai, 6 loka
Delete
99,50 €
keskiviikko, 30 syys
G.Skill Aegis F4-3000C16S-8GISB muistimoduuli 8 GB 1 x 8 GB DDR4 288-pin DIMM
96,06 €
perjantai, 2 lokaCoreParts 16GB muistimoduuli 2666Mhz DDR4 Major DIMM, 288-nastainen, 1.2V, puskuroimaton 2666MHz DDR4 MAJOR DIMM, 288-nastainen, PC4-21300, CL19, 1.2V,
219,69 €
perjantai, 2 loka
CoreParts 8GB muistia DELLille, MMDE036-8GB
140,34 €
keskiviikko, 30 syysKingston Technology FURY 32 Gt 4800 MT/s DDR5 CL38 SODIMM (2 kpl:n pakkaus) Impact, 32 GB, 2 x 16 GB, 262-pin SO-DIMM
671,00 €
torstai, 1 lokaRAM-muisti Kingston KCP432SD8/32 32 GB 3200 MHz 32 GB DDR4
506,92 €
tiistai, 29 syys
G.Skill F5-6000J4048F24GX1-TZ5RK muistimoduuli 24 GB 1 x 24 GB DDR5 6000 MT/s 288-pin DIMM
819,92 €
torstai, 1 loka
Patriot Memory Viper Steel Viper Stee muistimoduuli 8 GB 1 x 8 GB DDR4 260-pin SO-DIMM
103,72 €
perjantai, 2 loka
G.Skill 16GB DDR3-1600 muistimoduuli 2 x 8 GB 1600 MHz
148,75 €
torstai, 1 loka
HPHPE SmartMemory - DDR4 - moduuli - 64 GB - DIMM 288-PIN - 3200 MHz / PC4-25600 - CL22 - 1,2 V - rekisteritunnus - tuotteeseen P/N: P19879-B21, P198...
1 556,00 €
perjantai, 2 loka
Kingston Technology FURY Beast 32 Gt 6000 MT/s DDR5 CL36 DIMM , RGB, EXPO
869,19 €
perjantai, 2 lokaDell - DDR4 - moduuli - 64 Gt - DIMM 288-pin - 3200 MHz / PC4-25600 - rekisteröity
1 068,43 €
perjantai, 2 loka
Delete
165,70 €
keskiviikko, 30 syysCoreParts 8GB muistimoduuli 1600Mhz DDR3 Major DIMM Dellille 1600MHz DDR3 MAJOR DIMM
65,65 €
perjantai, 2 lokaG.Skill RAM TridentZ Neo -sarja - 32 Gt (2 x 16 Gt paketti) - DDR4 3600 DIMM CL18
329,94 €
tiistai, 29 syysCrucial Pro DDR4-3200 Kit 64GB 2x32GB UDIMM CL22 (16Gbit)
525,31 €
torstai, 1 lokaGoodram SO-DIMM DDR5 16GB 4800MHz CL40 RAM-muistia kannettaville tietokoneille
282,82 €
keskiviikko, 30 syysPatriot Memory Signature Line PSD44G240081, 4 GB, 1 x 4 GB, DDR4, 2400 MHz, 288-pin DIMM, Vihreä
50,95 €
Aiempi alin hinta
50,95 €
perjantai, 16 lokaPatriot Premium Black DDR4 16GB 3200MHz CL22 Rad
165,97 €
keskiviikko, 30 syysDIMM 16 GB DDR3-1600 (2x 8 GB) Dual-Kit (F3-1600C9D-16GAR, Ares, INTEL XMP, Vähittäismyynti)
219,17 €
keskiviikko, 30 syys- -11 %
KINGSTON 32GB DDR5-5600MT/s ECC-moduuli
1 401,32 €
Aiempi alin hinta
1 583,00 €
keskiviikko, 7 loka CoreParts 8GB muistimoduuli DDR4, 3200Mhz, 260-nastainen SO-DIMM 8GB muistimoduuli 1 x 8 GB, DDR4, 3200 MHz, 260-nastainen SO-DIMM
123,07 €
perjantai, 2 loka
CoreParts 8GB RAM, MMKN070-8GB
71,67 €
keskiviikko, 30 syys
Delete
165,70 €
keskiviikko, 30 syys
Transcend TS1GSH64V4B muistimoduuli 8 GB 1 x 8 GB DDR4 260-pin SO-DIMM
840,52 €
torstai, 1 lokaRAM-muisti Kingston Beast 3200 MHz
217,92 €
torstai, 1 lokaG.Skill AEGIS F3-1600C11S-4GIS - DDR3 - modul - 4 GB - DIMM 240-nastainen - 1600 MHz / PC3-12800 - CL11 - 1,5 V - ikke bufferet - ikke-ECC
43,00 €
perjantai, 2 loka
RAM-muisti Corsair RGB PRO CL38 3200 MHz 32 GB DDR4 CL16 DDR4-SDRAM
358,45 €
tiistai, 29 syys
CoreParts 8GB muistimoduuli 1600Mhz DDR3 Major DIMM Dellille 1600MHz DDR3 MAJOR DIMM
70,13 €
perjantai, 2 loka
-1 %Corsair Vengeance 8GB DDR4 SODIMM 2400MHz muistimoduuli 1 x 8 GB 260-pin SO-DIMM
153,42 €
Aiempi alin hinta
155,42 €
perjantai, 2 loka
AFOX SO-DIMM DDR3 8GB muistimoduuli 1600 MHz LV 1.35V
54,05 €
torstai, 1 loka
Lexar LD5S32G56C46ST-BGS, 32 GB, 1 x 32 GB, DDR5, 5600 MHz, 262-nastainen SO-DIMM-muisti
535,00 €
perjantai, 2 lokaKINGSTON 16GB 3200MT/s DDR4 ECC CL22 DIMM 1Rx8 Micron F
724,00 €
perjantai, 2 loka
G.Skill Flare X5 F5-6000J2836G32GX2-FX5 muistimoduuli 64 GB 2 x 32 GB DDR5 6000 MT/s 288-pin DIMM
4 726,90 €
torstai, 1 loka
KINGSTON 32GB DDR4 3200MHz ECC-moduuli
616,00 €
keskiviikko, 30 syys- Kingston
Kingston 16GB 3200MHz DDR4 CL16 DIMM 1Gx8 FURY Beast Black
219,99 €
perjantai, 2 loka
LenovoLENOVO Lenovo 16GB DDR5 5600MHz SoDIMM-muisti (16GB)
623,00 €
perjantai, 2 lokaHewlett Packard Enterprise HPE Muisti 16GB 1Rx4 PC4-2666V-R Smart Kit
364,42 €
keskiviikko, 30 syys
RAM DDR5 - G.SKILL - Ripjaws M5 Neo RGB - 32 Go - 6000 MHz - CL36 - Optimoitu AMD:lle
705,00 €
tiistai, 6 loka
Corsair Vengeance muistimoduuli 64 GB 2 x 32 GB DDR5 288-pin DIMM
1 551,95 €
perjantai, 2 loka- -1 %
HP Enterprise 16GB PC4-2666V-R, rekisteröity, 850880-001
477,02 €
Aiempi alin hinta
481,79 €
keskiviikko, 30 syys 
Patriot Memory Viper Steel PVSR416G320C6K, 16 GB, 2 x 8 GB, DDR4, 3200 MHz, 288-pin DIMM
179,00 €
keskiviikko, 7 lokaKingston FURY Beast RGB - DDR5 - sarja - 32 Gt: 2 x 16 Gt - DIMM 288-pin - 6000 MHz / PC5-48000 - puskuroimaton
737,37 €
maanantai, 28 syys
Corsair Vengeance RGB Pro CMW8GX4M1Z3200C16 muistimoduuli 8 GB DDR4 288-pin DIMM
215,17 €
torstai, 1 loka
Crucial CT16G4DFD832A muistimoduuli 16 GB 1 x 16 GB DDR4 288-pin DIMM
269,31 €
perjantai, 2 loka
RAM-muisti – tekee tietokoneestasi nopeamman ja reagoivamman
CDONilta löydät RAM-muistia, joka antaa tietokoneellesi uuden elämän. Olitpa sitten päivittämässä hidasta kannettavaa tietokonetta tai rakentamassa uutta pöytätietokonetta tyhjästä, oikeanlainen sisäinen muisti on yksi tärkeimmistä osista kaiken sujuvan toiminnan kannalta – päivittäisestä selaamisesta vaativiin peleihin ja raskaisiin ohjelmiin.
RAM-muisti tietokoneen työmuistina
RAM eli työmuisti antaa tietokoneen käsitellä sen, mitä teet kulloinkin. Kaikki selainvälilehdistä tiedostoihin, ohjelmiin ja peleihin tallennetaan väliaikaisesti tänne – jotta se voi toimia nopeasti ja viiveettä. Mitä enemmän RAM-muistia sinulla on, sitä enemmän tietokoneesi voi toimia samanaikaisesti.
Löydä oikeanlainen RAM-muisti järjestelmällesi
CDONilta löydät sekä DDR4:n että DDR5:n – markkinoiden yleisimmät RAM-standardit. DDR5 tarjoaa suurempia nopeuksia ja paremman energiatehokkuuden, mutta vaatii yhteensopivan emolevyn. RAM-muistia on saatavilla myös eri muodoissa: DIMM pöytätietokoneille ja SO-DIMM kannettaville tietokoneille tai pienemmille laitteille. Muista tarkistaa, mikä sopii tietokoneeseesi ennen valintaa.
Kuinka paljon RAM-muistia tarvitset
Tarvitsemasi RAM-muistin määrä riippuu siitä, mihin käytät tietokonettasi. Yksinkertaisempiin jokapäiväisiin tehtäviin, kuten netin selaamiseen ja asiakirjojen työstämiseen, 8 Gt riittää. Pidätkö pelien pelaamisesta tai työskentelystä useissa ohjelmissa samanaikaisesti? Silloin 16 Gt tarjoaa paremman sujuvuuden. Ja raskaampiin työnkulkuihin, kuten videonmuokkaukseen, CAD-työskentelyyn tai korkealaatuiseen suoratoistoon, 32 Gt tai enemmän voi olla oikea ratkaisu. Tasosta riippumatta RAM-muistin päivittäminen tekee usein enemmän eroa kuin luuletkaan – varsinkin jos tietokoneesi on alkanut tuntua hitaalta.
Nopeampi muisti tekee tietokoneesta älykkäämmän
Ei pelkkä RAM-muistin määrä ole tärkeä. Myös nopeus – eli se, kuinka nopeasti tietoa voidaan lähettää muistin ja prosessorin välillä – vaikuttaa käyttökokemukseen. Mitä korkeampi taajuus (esim. 3200 MHz), sitä nopeampi tiedonsiirto. Niille, jotka rakentavat tietokoneen itse tai haluavat optimoida suorituskyvyn, on saatavilla myös malleja, joissa on alhainen latenssi (CL-arvo) ja tuki kaksois- tai nelikanavaiselle käytölle. Tämä tarkoittaa, että kaksi tai neljä identtistä moduulia toimii yhdessä ja antaa järjestelmälle laajemman kaistanleveyden – mikä voi tehdä huomattavan eron peleissä, luovassa työssä tai moniajossa.
RAM-muistia, joka sopii arkeen
Oikeanlainen sisäinen muisti voi tehdä tietokoneestasi hiljaisemman, nopeamman ja mukavamman käyttää. Pelaajille se tarkoittaa parempaa sujuvuutta pelissä. Luojille lyhyempiä renderöintiaikoja. Ja niille, jotka haluavat kaiken toimivan – heti – oikean kapasiteetin RAM-muisti on fiksu sijoitus.
Osta RAM-muistia ja muistipaketteja meiltä
CDONilta löydät RAM-muistia useissa eri muodoissa, nopeuksilla ja kokoonpanoissa – etsitpä sitten yksinkertaista päivitystä tai haluat maksimoida vastarakennetun tietokoneen tehon. Voit valita yksittäisiä moduuleja tai valmiiksi pakattuja RAM-muistipaketteja, jotka on optimoitu nykyaikaisille emolevyille. Pieni yksityiskohta, jolla on suuri merkitys – turvallinen, helppo ja aina käyttövalmis teknologiallesi.
Usein kysyttyä (UKK)
RAM eli työmuisti on muisti, johon tietokoneesi tallentaa käyttämänsä tiedot. Se mahdollistaa ohjelmien, tiedostojen ja prosessien nopean käytön työskennellessäsi, selatessasi tai pelatessasi pelejä. Mitä enemmän RAM-muistia, sitä enemmän tietokoneesi pystyy käsittelemään useampia tehtäviä kerralla hidastumatta.
Jokapäiväiseen käyttöön, kuten selailuun ja dokumenttien käsittelyyn, 8 Gt on usein riittävä. Pelaamiseen tai luoviin sovelluksiin, kuten Photoshopiin tai videonmuokkaukseen, suositellaan vähintään 16 Gt. Raskaat CAD-, suoratoisto- tai 3D-työnkulut saattavat vaatia optimaalisen suorituskyvyn saavuttamiseksi 32 Gt tai enemmän.
DDR5 on uudempi standardi, jolla on suurempi nopeus, pienempi virrankulutus ja parempi kaistanleveys kuin DDR4:llä. Se vaatii kuitenkin yhteensopivan emolevyn ja prosessorin. DDR4 on edelleen täysin toimiva ja yleinen monissa tietokoneissa.
MHz ilmaisee RAM-muistin nopeuden – mitä korkeampi taajuus, sitä nopeammin dataa voidaan siirtää. CL on lyhenne sanoista CAS Latency ja se osoittaa, kuinka nopeasti RAM reagoi komentoihin. Matala CL ja korkea MHz ovat toivottavia paremman suorituskyvyn saavuttamiseksi.
Sinun tulisi tarkistaa emolevyn RAM-muistin tyyppi (DDR4 tai DDR5), muoto (DIMM tai SO-DIMM) ja enimmäiskapasiteetti ja -nopeus. Nämä tiedot löytyvät tietokoneen tai emolevyn teknisistä tiedoista.