RAM-muisti
yli 6 100 tuotetta
Kun tietokoneesi alkaa viiveellä, tuulettimet pyörivät ilman että mitään tapahtuu tai haluat vain tasaisemman virtauksen, usein ratkaiseva tekijä on sisäinen muisti. CDONilta löydät RAM-muistia, joka nopeuttaa käynnistystä, parantaa moniajoa ja tekee tietokoneestasi kuin uuden. Riippumatta siitä, kokoatko sen itse, pelaatko paljon vai haluatko vain työskennellä ilman viivettä.
CoreParts 8GB muistimoduuli 1600Mhz DDR3 Major SO-DIMM 1600MHz DDR3 MAJOR SO-DIMM
59,73 €
tiistai, 6 lokaHewlett Packard Enterprise 16GB (1x16GB) Quad Rank x4 500666-B21, 16 GB, 1 x 16 GB, DDR3, 1066 MHz, 240-nastainen DIMM
113,68 €
tiistai, 6 lokaKannettava muisti - ADATA - STANDARD - 16 Go DDR4 - SO-DIMM - 3200 MHz CL22
216,00 €
torstai, 8 loka
Corsair Vengeance LPX muistimoduuli 16 GB 2 x 8 GB DDR4 288-pin DIMM
336,16 €
maanantai, 5 loka
Micron - DDR5 - moduuli - 32 GB - DIMM 288-PIN - 6400 MHz / PC5-51200 - CL52 - 1,1 V - rekisteröity - ECC - vihreä
2 162,00 €
maanantai, 12 lokaCoreParts - DDR3 - modul - 8 GB - DIMM 240-nastainen - 1600 MHz / PC3-12800 - ikke bufferet - ikke-ECC - HP 280 G1, 63XX, Elite 8300; EliteDesk 70X...
64,95 €
tiistai, 6 lokaCRUCIAL DDR4 8 Gt 3200 MHz CL22
182,50 €
tiistai, 6 loka
AFOX SO-DIMM DDR3 8GB muistimoduuli 1600 MHz
55,55 €
Aiempi alin hinta
55,75 €
maanantai, 5 loka
Pre-OwnedHPHPE Alhaisen Tehon DDR3L 16 Go DIMM 240 nastaa 1333 MHz - PC3L-10600 CL9 1.35 V rekisteröity ECC muisti Smart Buy- REFURBISHED
119,00 €
torstai, 8 lokaCoreParts 8GB muistimoduuli 1600Mhz DDR3 Major DIMM 1600MHz DDR3 MAJOR DIMM
71,48 €
tiistai, 6 loka
Transcend JetRAM - DDR4 - moduuli - 8 GB - SO DIMM 260-PIN - 3200 MHz / PC4-25600 - CL22 - 1,2 V - puskuroimaton - ei-ECC-muisti (ei-ECC)
82,00 €
Aiempi alin hinta
76,00 €
maanantai, 12 loka
AFOX DDR4 UDIMM, 16 GB, 1 x 16 GB, DDR4, 3200 MHz, 288-pin DIMM, musta
153,00 €
maanantai, 12 loka
HP 854916-001 muistimoduuli 8 GB DDR4 260-pin SO-DIMM
350,25 €
maanantai, 5 lokaGoodram UDIMM ECC 8GB 1Rx8 2666MHz PC4-21300 W-MEM2666E4S88G
182,90 €
maanantai, 5 loka
Corsair Vengeance CMK48GX5M2B5600C40, 48 GB, 2 x 24 GB, DDR5, 5200 MHz, 288-pin DIMM
1 168,00 €
perjantai, 9 loka- -5 %Kingston
Kingston FURY Beast 32 Gt (2 x 16 Gt) DDR4 3600 MHz CL18 -muisti
387,00 €
Aiempi alin hinta
409,00 €
torstai, 8 loka Patriot Memory Signature Line PSD48G320081, 8 GB, 1 x 8 GB, DDR4, 3200 MHz, 288-pin DIMM
88,00 €
maanantai, 12 loka
G.Skill Trident Z RGB F4-3200C16D-32GTZR muistimoduuli 32 GB 2 x 16 GB DDR4 288-pin DIMM
365,72 €
tiistai, 6 lokaDIMM 32 GB DDR5-8200 (2x 16 GB) Dual-Kit (musta, PVX532G82C38K, Viper Elite 5 RGB, INTEL XMP)
1 354,23 €
maanantai, 5 loka- -5 %
CoreParts 16GB muistimoduuli, DDR5 PC5-38400, 4800 Mhz, 262-nastainen SO-DIMM HP DDR5 PC5-38400, 4800 Mhz, 262-nastainen SO-DIMM -muistille
388,02 €
Aiempi alin hinta
409,24 €
tiistai, 6 loka
-1 %HPSPS-DIMM,16GB PC4-3200AA-R,1Gx8
576,00 €
Aiempi alin hinta
581,00 €
tiistai, 6 loka
HP 32 Gt DDR5 (1 × 32 Gt) 5600 DIMM ECC REG -muisti
4 296,18 €
maanantai, 5 lokaMuisti DDR5 Team Group ELITE PLUS 16GB 5600MHz CL46 1.1V Musta
319,08 €
maanantai, 5 loka
G.Skill Ripjaws M5 RGB F5-6000J3040F16GX2-RM5RW muistimoduuli 32 GB 2 x 16 GB DDR5 288-pin DIMM
2 428,27 €
maanantai, 5 loka
Delete
162,00 €
perjantai, 2 loka
HPHPE 16GB Dual Rank x8 DDR4-2666 puskuroimaton vakiomuistipaketti (879507-B21)
561,00 €
keskiviikko, 7 loka
Kingston Technology FURY Beast 16GB 3600MT/s DDR4 CL17 DIMM (2 kpl:n pakkaus) Black
234,72 €
maanantai, 5 loka
CoreParts 32GB DDR4 2666Mhz DIMM -muistimoduuli HP:lle, MMKN142-32GB
618,78 €
perjantai, 2 loka
Delete
100,20 €
perjantai, 2 loka
Kingston Technology FURY Beast 64 Gt 6400 MT/s DDR5 CL32 DIMM (2 kpl:n pakkaus) , musta, EXPO, 64 GB, 2 x 32 GB, DDR5, 288-pin DIMM, musta
1 390,00 €
tiistai, 6 loka
CoreParts 32GB 2400MHz DDR4 Major RDIMM -muistimoduuli, MMDE061-32GB
465,95 €
perjantai, 2 loka
Corsair Vengeance muistimoduuli 32 GB 2 x 16 GB DDR5 288-pin DIMM
1 054,62 €
tiistai, 6 loka
Lenovo 5M31L87358 muistimoduuli 16 GB DDR5 288-pin DIMM
773,04 €
maanantai, 5 loka- -7 %
G.SKILL FLARE X5 AMD DDR5 8 Gt 6000 MHz CL30 EXPO BL
206,00 €
Aiempi alin hinta
221,00 €
torstai, 8 loka Patriot Memory Signature Line PSD432G32002, 32 GB, 1 x 32 GB, DDR4, 3200 MHz, 288-pin DIMM
311,00 €
tiistai, 6 lokaDIMM 8 GB DDR3-1333 (F3-1333C9S-8GIS, AEGIS)
106,64 €
perjantai, 2 lokaG.Skill 8GB DDR3-1600 muistimoduuli 1 x 8GB 1600Mhz
77,00 €
tiistai, 20 loka
Patriot Memory Viper Venom PVV564G600C30K, 64 Gt, 2 x 32 Gt, DDR5, 4800 MHz, musta, punainen, hopea
1 245,00 €
tiistai, 6 lokaPatriot RAM DIMM DDR5 8GB 5600MHz - Korkean Nopeuden Muisti PC:lle
355,00 €
torstai, 8 lokaG.Skill Trident Z5 Neo - DDR5 - sarja - 64 GB: 2 x 32 GB - DIMM 288-PIN - 6000 MHz / PC5-48000 - CL30 - 1,4 V - puskuroimaton - ei-ECC - musta
1 325,00 €
keskiviikko, 7 lokaPatriot Viper Venom AMD 8GB/5600(18GB) CL36
163,00 €
maanantai, 12 lokaG.Skill RAM Value Series - 32 GB - DDR4 2666 UDIMM CL19
472,07 €
perjantai, 2 loka
DELL AB371023 muistimoduuli 8 GB 1 x 8 GB DDR4 260-pin SO-DIMM
353,31 €
maanantai, 5 loka
Delete
165,70 €
perjantai, 2 loka
Crucial 8GB DDR3 SODIMM muistimoduuli 1 x 8 GB DDR3L 204-pin SO-DIMM
94,87 €
maanantai, 5 loka
CorsairRAM-muisti - CORSAIR - Vengeance DDR5 - 32GB 2x16GB DIMM - 6000MT/s - Intel XMP - 1.40V - Musta (CMK32GX5M2B6000Z30)
1 113,80 €
Aiempi alin hinta
183,10 €
maanantai, 5 lokaPATRIOT VIPER RGB VENOM 32GB DDR5 KIT 2X16GB 6800Mhz CL34-44-44-84 1.4V
898,70 €
maanantai, 5 loka
AcerAcer 2GB DDR2-667, 2 GB, 1 x 2 GB, DDR2, 667 Mhz, 240-nastainen DIMM-moduuli
214,00 €
tiistai, 20 loka
RAM-muisti – tekee tietokoneestasi nopeamman ja reagoivamman
CDONilta löydät RAM-muistia, joka antaa tietokoneellesi uuden elämän. Olitpa sitten päivittämässä hidasta kannettavaa tietokonetta tai rakentamassa uutta pöytätietokonetta tyhjästä, oikeanlainen sisäinen muisti on yksi tärkeimmistä osista kaiken sujuvan toiminnan kannalta – päivittäisestä selaamisesta vaativiin peleihin ja raskaisiin ohjelmiin.
RAM-muisti tietokoneen työmuistina
RAM eli työmuisti antaa tietokoneen käsitellä sen, mitä teet kulloinkin. Kaikki selainvälilehdistä tiedostoihin, ohjelmiin ja peleihin tallennetaan väliaikaisesti tänne – jotta se voi toimia nopeasti ja viiveettä. Mitä enemmän RAM-muistia sinulla on, sitä enemmän tietokoneesi voi toimia samanaikaisesti.
Löydä oikeanlainen RAM-muisti järjestelmällesi
CDONilta löydät sekä DDR4:n että DDR5:n – markkinoiden yleisimmät RAM-standardit. DDR5 tarjoaa suurempia nopeuksia ja paremman energiatehokkuuden, mutta vaatii yhteensopivan emolevyn. RAM-muistia on saatavilla myös eri muodoissa: DIMM pöytätietokoneille ja SO-DIMM kannettaville tietokoneille tai pienemmille laitteille. Muista tarkistaa, mikä sopii tietokoneeseesi ennen valintaa.
Kuinka paljon RAM-muistia tarvitset
Tarvitsemasi RAM-muistin määrä riippuu siitä, mihin käytät tietokonettasi. Yksinkertaisempiin jokapäiväisiin tehtäviin, kuten netin selaamiseen ja asiakirjojen työstämiseen, 8 Gt riittää. Pidätkö pelien pelaamisesta tai työskentelystä useissa ohjelmissa samanaikaisesti? Silloin 16 Gt tarjoaa paremman sujuvuuden. Ja raskaampiin työnkulkuihin, kuten videonmuokkaukseen, CAD-työskentelyyn tai korkealaatuiseen suoratoistoon, 32 Gt tai enemmän voi olla oikea ratkaisu. Tasosta riippumatta RAM-muistin päivittäminen tekee usein enemmän eroa kuin luuletkaan – varsinkin jos tietokoneesi on alkanut tuntua hitaalta.
Nopeampi muisti tekee tietokoneesta älykkäämmän
Ei pelkkä RAM-muistin määrä ole tärkeä. Myös nopeus – eli se, kuinka nopeasti tietoa voidaan lähettää muistin ja prosessorin välillä – vaikuttaa käyttökokemukseen. Mitä korkeampi taajuus (esim. 3200 MHz), sitä nopeampi tiedonsiirto. Niille, jotka rakentavat tietokoneen itse tai haluavat optimoida suorituskyvyn, on saatavilla myös malleja, joissa on alhainen latenssi (CL-arvo) ja tuki kaksois- tai nelikanavaiselle käytölle. Tämä tarkoittaa, että kaksi tai neljä identtistä moduulia toimii yhdessä ja antaa järjestelmälle laajemman kaistanleveyden – mikä voi tehdä huomattavan eron peleissä, luovassa työssä tai moniajossa.
RAM-muistia, joka sopii arkeen
Oikeanlainen sisäinen muisti voi tehdä tietokoneestasi hiljaisemman, nopeamman ja mukavamman käyttää. Pelaajille se tarkoittaa parempaa sujuvuutta pelissä. Luojille lyhyempiä renderöintiaikoja. Ja niille, jotka haluavat kaiken toimivan – heti – oikean kapasiteetin RAM-muisti on fiksu sijoitus.
Osta RAM-muistia ja muistipaketteja meiltä
CDONilta löydät RAM-muistia useissa eri muodoissa, nopeuksilla ja kokoonpanoissa – etsitpä sitten yksinkertaista päivitystä tai haluat maksimoida vastarakennetun tietokoneen tehon. Voit valita yksittäisiä moduuleja tai valmiiksi pakattuja RAM-muistipaketteja, jotka on optimoitu nykyaikaisille emolevyille. Pieni yksityiskohta, jolla on suuri merkitys – turvallinen, helppo ja aina käyttövalmis teknologiallesi.
Usein kysyttyä (UKK)
RAM eli työmuisti on muisti, johon tietokoneesi tallentaa käyttämänsä tiedot. Se mahdollistaa ohjelmien, tiedostojen ja prosessien nopean käytön työskennellessäsi, selatessasi tai pelatessasi pelejä. Mitä enemmän RAM-muistia, sitä enemmän tietokoneesi pystyy käsittelemään useampia tehtäviä kerralla hidastumatta.
Jokapäiväiseen käyttöön, kuten selailuun ja dokumenttien käsittelyyn, 8 Gt on usein riittävä. Pelaamiseen tai luoviin sovelluksiin, kuten Photoshopiin tai videonmuokkaukseen, suositellaan vähintään 16 Gt. Raskaat CAD-, suoratoisto- tai 3D-työnkulut saattavat vaatia optimaalisen suorituskyvyn saavuttamiseksi 32 Gt tai enemmän.
DDR5 on uudempi standardi, jolla on suurempi nopeus, pienempi virrankulutus ja parempi kaistanleveys kuin DDR4:llä. Se vaatii kuitenkin yhteensopivan emolevyn ja prosessorin. DDR4 on edelleen täysin toimiva ja yleinen monissa tietokoneissa.
MHz ilmaisee RAM-muistin nopeuden – mitä korkeampi taajuus, sitä nopeammin dataa voidaan siirtää. CL on lyhenne sanoista CAS Latency ja se osoittaa, kuinka nopeasti RAM reagoi komentoihin. Matala CL ja korkea MHz ovat toivottavia paremman suorituskyvyn saavuttamiseksi.
Sinun tulisi tarkistaa emolevyn RAM-muistin tyyppi (DDR4 tai DDR5), muoto (DIMM tai SO-DIMM) ja enimmäiskapasiteetti ja -nopeus. Nämä tiedot löytyvät tietokoneen tai emolevyn teknisistä tiedoista.