Ilmainen toimitus yli 29 €
Ilmainen toimitus yli 29 €
Asiakaspalvelu
Puutarhurit – Sata vuotta taistelua tasa-arvoisen puutarhaopetuksen puolesta (Kirja / Kovakantinen)
-2 %

Puutarhurit – Sata vuotta taistelua tasa-arvoisen puutarhaopetuksen puolesta (Kirja / Kovakantinen)

32,47 €

32,47 €

Aiempi alin hinta

33,12 €

Muutama jäljellä

Ke, 21 loka - ti, 27 loka


Turvallinen maksaminen

14 päivää avoin osto


Myyjä ja toimittaja


Tuotteen kuvaus

Puutarhurit: Sata vuotta taistelua tasa-arvoisen puutarhaopetuksen puolesta on kertomus naisten taistelusta päästä puutarha-alalle samoin ehdoin kuin miehet. Kirja keskittyy käytännön puutarhurin ammattiin, joka on lähellä perinteisesti naisellista työtä kotipuutarhassa. Niin lähellä, että raja työelämän ja kotielämän välillä on joskus ollut epäselvä naisten osalta.

Kirjan tarina ulottuu vuodesta 1860 aina vuoteen 1960, mutta erityistä painoa annetaan kahdelle naiselle: Ida Schmidtille (1857-1932) ja Stina Swartlingille (1858-1929). Vuosisadan vaihteessa 1900, kun puutarhanhoidosta kiinnostuneiden naisten koulutusmahdollisuudet olivat olemattomat, he ottivat asian omiin käsiinsä ja perustivat kouluja, jotka oli suunnattu ainoastaan naisille. Swartlingin puutarhakoulu Närkenissä aloitti vuonna 1899 ja seuraavana vuonna Schmidt perusti koulunsa Blekingeen. Useat sen ajan puutarhanaisista olivat aktiivisia naisliikkeessä, ja tarinassa on mukana useita vahvoja persoonallisuuksia terävällä kynällä, jotka työskentelivät ahkerasti naisten oikeuden puolesta koulutukseen.

Lopuksi historia yhdistetään nykypäivään. Nykyään puutarha-ala näyttää erilaiselta: sekä puutarha-alan koulutukset että puutarha-ala ovat naisten hallitsemia. Naispuoliset esikuvat näkyvät kuitenkin harvoin historiankirjoituksessa, ja ammatin status on laskenut sen jälkeen, kun siitä tuli naisvaltainen. Kiinnostus naispuolisia esikuvia kohtaan on suurta, erityisesti nuorten naispuolisten puutarhureiden keskuudessa. Aikana, jolloin viljely ja omavaraisuus saavat yhä suuremman merkityksen ja kiinnostuneita on yhä enemmän, on tärkeää nostaa esiin alan pioneerit, myös naispuoliset.

Boel Nordgren on syntynyt Blekingessä ja on kotoisin pienviljelijäsuvuista, joissa maan viljely on jatkunut sukupolvien ajan. Hänellä on maisema-arkkitehdin tutkinto Ruotsin maatalousyliopistosta (SLU) Alnarpissa, ja hän on opiskellut myös muun muassa agraarihistoriaa ja taloushistoriaa. Jonkin aikaa hän työskenteli tutkimusassistenttina SLU Alnarpissa, mutta suurimman osan työurastaan hän on toiminut yrittäjänä puutarhahistorioitsijana ja puutarha-antiikkiesineiden asiantuntijana yrityksessä Edlas Have.

Inger Olausson on kotoisin Tjörnistä Bohuslänistä ja opiskeltuaan puutarha-alaa Dinglen maatalouskoulussa ja kansanopistoissa hän opiskeli hortonomiksi SLU:ssa keskittyen ympäristökysymyksiin. Hän väitteli agraarihistoriasta väitöskirjallaan kauppapuutarhojen historiasta. Kuninkaallisen kirjallisuusakatemian akatemiatutkijana hän perusti puutarhakulttuurihistorian tutkimusalueen ja on muun muassa Kuninkaallisen metsä- ja maatalousakatemian jäsen. Inger Olausson työskentelee nykyään Uppsalan yliopistossa ja hänellä on myös yritys Hortikultura.

MUUTA:
Mediatyyppi: Kirja
Sidosasu: Kovakantinen
Kirjoittajat: Boel Nordgren, Inger Olausson
Kustantaja: Bokförlaget Arena
Kieli: Ruotsi
Sivumäärä: 249 sivua
Mitat (lxkxs): 179x248x28 mm
Paino: 835 grammaa
Kuvitettu: Kyllä

Viivakoodi: 9789178435807
SKU: 765665

Tuotenro

7c4550ad-94d6-58f1-989f-644acb5e22ba

Puutarhurit – Sata vuotta taistelua tasa-arvoisen puutarhaopetuksen puolesta (Kirja / Kovakantinen)

32,47 €

32,47 €

Aiempi alin hinta

33,12 €

Muutama jäljellä

Ke, 21 loka - ti, 27 loka


Turvallinen maksaminen

14 päivää avoin osto


Myyjä ja toimittaja