JAVA Old School Blend 100 % Arabica -kahvipavut espressokoneille - 250 g
30,85 €
30,85 €
Ke, 14 loka - pe, 16 loka
Kotiinkuljetus
Turvallinen maksaminen
14 päivää avoin osto
Myyjä ja toimittaja
Tuotteen kuvaus
JAVA Old School Blend 007 Kahvipavut
JAVA Old School Blend 007 on täyteläinen ja intensiivinen kahvi, joka on luotu klassisen espresson ystäville. Siinä on syvä, tasapainoinen maku ja matala happamuus. Luumun, saksanpähkinän ja paahdettujen manteleiden vivahteet hallitsevat kupillista – erottuva makeus, hienovarainen katkeruus ja samettinen runko tekevät tästä sekoituksesta luonteenomaisen. Täydellinen sekä espressoon että maitopohjaisiin kahveihin, joissa se korostaa kermaisuutta ja tuo esiin miellyttäviä pähkinäisiä vivahteita.
- Aistiprofiili: luumu • saksanpähkinä • paahdetut mantelit
- Maat: Brasilia; Intia
- Sijainti: Serenje
- Tuottaja: Kachipapa Farm
- Tila: Kachipapa Farm
- Lajike: SL 28, Catimor, Costa Rica
- Käsittely: pesty
- Korkeus merenpinnasta: 1450 m merenpinnan yläpuolella
- Paahto: tumma (espresso)
Kahvin alkuperä
Old School Blend 007 on sekoitus huolellisesti valittuja 100 % Arabica-papuja Brasiliasta (Cerrado) ja Intiasta (Malabar). Tämä yhdistelmä antaa klassisen, "vanhan koulun" profiilin: syvän aromin, selkeän rakenteen ja miellyttävän, elegantin katkeruuden. Pavut tulevat Kachipapa-tilalta, joka yhdistää modernin lähestymistavan paikalliseen perinteeseen, mikä johtaa puhtaaseen ja ilmeikkääseen luonteeseen jokaisessa kupissa.
Miltä tämä kahvi maistuu?
Espressossa Blend 007 näyttää klassisin puolensa. Unkarilaisen luumun makeus tulee esiin, rakentuen saksanpähkinän syvyyden ja paahdettujen mantelien omaleimaisuuden varaan. Kokonaisvaikutelma on täyteläinen, samettinen ja miellyttävän katkera, ja jälkimaku viipyy pitkään.
Tämä profiili sopii niille, jotka nauttivat espressosta "luonteella" – paksusta, ilmeikkäästä ja syvästä, ilman hedelmäis-kukkaista keveyttä.
Entä miltä se maistuu maidon kanssa?
Cappuccinossa, flat whitessa tai lattessa Blend 007 säilyttää rakenteensa kauniisti. Maito korostaa kermaisuutta, ja pähkinöiden ja paahdettujen mantelien vivahteet muuttuvat entistäkin jälkiruokamaisemmiksi. Luumu lisää luonnollista makeutta, jonka ansiosta kahvi pysyy erottuvana mutta miellyttävän tasapainoisena.
Haudutusmenetelmät
Sekoitus 007 luotiin espressoa ajatellen, mutta se toimii loistavasti myös muissa klassisissa menetelmissä – aina näyttäen makean ja pähkinäisen puolensa.
- Painekeitin (espresso)
- Kakkuvuoka
- Pressopannu.
Espresson aloitusresepti
Suositellut parametrit:
- Annos (jauhettu kahvi): 17,8 g
- Uuttoaika: 26 s
- Saanto (haudutus): 38 g
Valitse jauhatuskarkeus halutun saannon saavuttamiseksi tietyllä uuttoajalla.
Tämä on lähtökohta – kannustamme sinua myös kokeilemaan parametreja makutottumustesi ja laiteasetuksien mukaan.
Tietoja JAVA Coffee Roastersista
JAVA Coffee on Varsovassa toimiva kahvipaahtimo, joka on toiminut vuodesta 2001. Yli kahden vuosikymmenen ajan olemme työskennelleet yksinomaan 100 % Arabica-papujen kanssa ja keskittyneet pääasiassa erikoiskahveihin valituilta tiloilta ja maailman alueilta.
Keskitymme papujen tuoreuteen ja laatuun, kestävyyteen, jäljitettävään alkuperään sekä viljelyalueesta ja jalostusmenetelmistä johdettuun makuprofiiliin.
Paahdamme kaikki kahvit lennossa Varsovan paahtimossamme pienissä erissä säilyttääksemme niiden täyden aromin ja tuoreuden, jonka maistat jokaisessa kupissa.
Parhaan mahdollisen kahvin etsimisen ja paahtamisen missiomme mukaisesti olemme aina sanoneet, että hyvä kahvi on perusihmisoikeus.
HYVÄ KAHVI ON IHMISOIKEUS® on tullut mantramme.
Tuorepaahdettu. Huolellisesti valittu. Luotu intohimolla. ☕
Paino, kilo
0.25
Tuotenro
91275bf1-3be2-5a8c-9643-ea529564bd72
JAVA Old School Blend 100 % Arabica -kahvipavut espressokoneille - 250 g
30,85 €
30,85 €
Ke, 14 loka - pe, 16 loka
Kotiinkuljetus
Turvallinen maksaminen
14 päivää avoin osto
Myyjä ja toimittaja