Ilmainen toimitus yli 29 €
Ilmainen toimitus yli 29 €
Asiakaspalvelu
Keisarin aarre (Kirja / Kovakantinen)
-2 %

Keisarin aarre (Kirja / Kovakantinen)

22,49 €

22,49 €

Aiempi alin hinta

22,94 €

Muutama jäljellä

To, 17 syys - ke, 23 syys


Turvallinen maksaminen

14 päivää avoin osto


Myyjä ja toimittaja


Tuotteen kuvaus

Viikinki Siri on täydellinen kirja lapsille, jotka haluavat oppia lisää viikingeistä. Sarjakuva yhdistää seikkailun ja historian humoristiseen tarinaan värikkäillä hahmoilla ja kiehtovilla ympäristöillä.

On kevät, ja viikingit valmistautuvat purjehtimaan Miklagardiin. Mutta Sirille kerrotaan, että hänen on jäätävä! Hänen isänsä, päällikkö, sanoo, että matka on liian vaarallinen pienelle tytölle. Mutta jos hän luulee, että se pysäyttää tytön, hän on väärässä. Siri piiloutuu isänsä laivaan.

Samassa laivassa on salaperäinen laatikko, joka on tarkoitus toimittaa itse keisarille. Mutta ilkeä kaksikko Ivar ja Grim haluavat saada laatikon käsiinsä, ja Sirin on käytettävä kaikkea rohkeuttaan ja nokkeluuttaan suojellakseen sitä. Onneksi häntä auttaa Zack, salaperäinen poika, jonka hän tapaa Miklagardissa. Mutta kuka hän todella on?

Per Demervall (s. 1955) on yksi Ruotsin kokeneimmista sarjakuvataiteilijoista, jolla on laaja julkaisuluettelo. Hän debytoi vuonna 1979 Ulltryfflarna (Villatryffelit) -nimisellä fantasiakuvakirjalla lapsille. Hänen läpimurtonsa tapahtui vuonna 1986 August Strindbergin Punainen huone -teoksen sarjakuvasovituksella. Joulukuussa 2018 hänelle myönnettiin Ruotsin sarjakuva-akatemian arvostettu Adamson-patsas monipuolisesta ja pitkäaikaisesta sarjakuvataiteilijan urasta. Demervallin viimeaikainen työ Siri the Viking -sarjassa on saanut paljon kiitosta.

Patric Nyström (s. 1968) debytoi vuonna 1991 ja on sen jälkeen kirjoittanut pitkään sarjakuvasarjoihin, mukaan lukien ruotsalaiset Muumi-sarjakuvat ja Frans G. Bengtssonin eeppisen Pitkät laivat (Punainen Orm) -teoksen sarjakuvasovitus, jonka ensimmäinen osa julkaistiin vuonna 1999. Siri the Viking, jossa todelliset historialliset tapahtumat, paikat ja ihmiset toimivat taustana nimihahmon seikkailuille, on hänen ensimmäinen suuri sooloprojektinsa.

\"Rakastin sitä, miten voi seurata pieniä upeita kuvituksia ja jopa ilman tekstiä näkee, mitä tapahtuu. Tekstistä puheen ollen, se on sekoitus nopeatempoista seikkailua ja huumoria. Tämä olisi täydellinen lapsille oppia viikingeistä hauskalla tavalla. Muistellessani koulun historian tunteja voin rehellisesti sanoa, että viikinkitunnit olivat mielestäni tylsiä ja vaikka olin säilyttänyt jonkin verran tietoa, sitä oli hyvin vähän. Tämä kirja teki niistä oppimisesta paljon hauskempaa. Lisäksi takana olevat faktat olivat silmiä avaavia. En tiennyt Istanbulin viikinkigraffiteista, jotka ovat edelleen siellä. Olin niin kiinnostunut, että minun oli pakko googlettaa kuvia siitä.\" Kirja-arvostelu osoitteesta https://whisperingstories.com/siri-the-viking-the-emperors-treasure

MUUTA:
Mediatyyppi: Kirja
Sidosasu: Kovakantinen
Kirjailija: Patric Nyström
Kääntäjä: Joseph A Davis
Kuvittaja: Per Demervall
Kustantaja: Stevali
Kieli: Englanti
Sivumäärä: 85 sivua
Mitat (lxkxs): 175x250x10 mm
Paino: 380 grammaa
Kuvitettu: Kyllä
Sarja: Siri the viking
Ikäryhmä: 9-12 vuotta

Viivakoodi: 9781908233288
SKU: 748565

Tuotenro

2a0f6e18-0823-52c3-9c18-aacbe239f165

Keisarin aarre (Kirja / Kovakantinen)

22,49 €

22,49 €

Aiempi alin hinta

22,94 €

Muutama jäljellä

To, 17 syys - ke, 23 syys


Turvallinen maksaminen

14 päivää avoin osto


Myyjä ja toimittaja