Ilmainen toimitus yli 29 €
Ilmainen toimitus yli 29 €
Asiakaspalvelu
Minä, joka olin niin hauska juoda viiniä kanssani - Raportti vuodesta raittiina alkoholistina (Kirja / Pokkari)
-3 %

Minä, joka olin niin hauska juoda viiniä kanssani - Raportti vuodesta raittiina alkoholistina (Kirja / Pokkari)

14,82 €

14,82 €

Aiempi alin hinta

15,24 €

Muutama jäljellä

Pe, 16 loka - to, 22 loka


Turvallinen maksaminen

14 päivää avoin osto


Myyjä ja toimittaja


Tuotteen kuvaus

\"Koskettava ja kaunis kuvaus ajan tappamisesta viinillä. /.../ humoristinen ja rehellinen kuvaus addiktin itsepetoksesta.\"
Göteborgs-Posten

\"Tärkeä, hauska ja itsepaljastava kuvaus raittiina olemisen taidosta.\"
Lena Kvist, Borås Tidning

\"Herranjumala, mikä onni, että tästä tuli kirja! /.../ Minä, joka olin niin hauska juoda viiniä kanssani on 272 sivua rakkautta, ja itsestään selvä lahja kaikille, jotka sitä tarvitsevat.\"
Aftonbladet

Rebecka asuu Lontoossa ja elää luovaa elämää perheen, ystävien ja freelancer-työn parissa, mikä antaa hänelle rajattomat mahdollisuudet juoda. Ehkä juuri niin kuin hän on aina halunnut?

Ilta ennen nelikymppisiään hän kävelee kadulla, kun hän näkee ryhmän rakastamiaan ihmisiä tulevan häntä kohti. Hänen ensimmäinen ajatuksensa on: \"Hitto, he ovat tulleet viemään minut vieroitukseen.\" Mutta se on yllätysjuhla. Helpottuneena Rebecka juo itsensä taas humalaan, kuten tavallista.

Muutamaa viikkoa myöhemmin hän istuu kirkon kellarissa ja sanoo ensimmäistä kertaa: \"Nimeni on Rebecka ja olen alkoholisti.\"

Tuskallisen rehellisesti ja raa'alla huumorilla Rebecka Åhlund kertoo äitinä, kumppanina, ammattilaisena, tyttärenä, siskona – ja alkoholistina olemisesta. Ahdistuksesta, häpeästä ja syyllisyydestä. Mutta myös elämää vahvistavasta siitä, että lakkaa turruttamasta itseään ja uskaltaa kohdata todellisuuden sellaisena kuin se on.

Tämä on tarina ihmisen kamppailusta parantua, mutta myös armoton tarkastelu alkoholilla kyllästetystä kulttuurista. Siitä tulee vetoomus rehellisyyden puolesta juomisemme suhteen ja rohkeuden puolesta uskaltaa olla kokonainen ihminen.

\"Kieli on tarkkaa ja sujuvaa ja merkitsee vähintään yhtä paljon kirjan uskottavuudelle kuin itse tarina.\"
Stockholms Fria Tidning

\"Nopea puhetyyli, sanat jotka virtaavat. Se tekee niin raskaasta aiheesta yllättävän helpon lukea.\"
Gefle Dagblad

\"Se huokuu hirvittävää ahdistusta ja olisi voinut olla sietämättömän raskas, mutta Rebecka Åhlund tasapainottaa sitä taitavasti raa'alla huumorilla eikä anna alkoholistin nöyryyttävän tien viedä liikaa tilaa./.../ Hän tutkii nykyaikaa ja antaa pelottavan kuvan yhteiskunnasta, joka alkaa suistua raiteiltaan, jossa alkoholista on tullut arkipäivää ja sitä on terästettävä huumeilla, jotta huomataan, milloin on juhlat.\"
Dagens Nyheter

\"tuskallinen ja viihdyttävä kuvaus elämästä raittiina alkoholistina\"
Kulturnytt i P4

\"Aiheesta huolimatta on erittäin hauskaa olla Rebecka Åhlundin raittiissa seurassa. Hän kirjoittaa nopeasti, suoraan ja itsepaljastavasti siitä, kuinka hän yrittää korvata viinin liikunnalla, meditaatiolla, koiran ulkoilutuksella ja teellä.\"
Smålandsposten

MUUTA:
Mediatyyppi: Kirja
Sidontatyyppi: Pokkari
Kirjailija: Rebecka Åhlund
Kustantaja: Natur & Kultur Allmänlitteratur
Kieli: Ruotsi
Sivumäärä: 270 sivua
Painos: 2
Mitat (lxkxs): 110x178x18 mm
Paino: 159 grammaa
Kuvitettu: Ei

Viivakoodi: 9789127161085
SKU: 743504

Tuotenro

a1be890e-6107-5cac-8a30-e7160700052d

Minä, joka olin niin hauska juoda viiniä kanssani - Raportti vuodesta raittiina alkoholistina (Kirja / Pokkari)

14,82 €

14,82 €

Aiempi alin hinta

15,24 €

Muutama jäljellä

Pe, 16 loka - to, 22 loka


Turvallinen maksaminen

14 päivää avoin osto


Myyjä ja toimittaja