Ilmainen toimitus yli 29 €
Ilmainen toimitus yli 29 €
Asiakaspalvelu
Rakkaus, naisroolit ja siirtomaa-ajan unelmat - Stephensin perheen kohtalot Husebyn ruukissa ja sen ulkopuolella (Kirja / Tanskalainen sidonta)
-2 %

Rakkaus, naisroolit ja siirtomaa-ajan unelmat - Stephensin perheen kohtalot Husebyn ruukissa ja sen ulkopuolella (Kirja / Tanskalainen sidonta)

38,82 €

38,82 €

Aiempi alin hinta

39,59 €

Muutama jäljellä

Ke, 14 loka - ti, 20 loka


Turvallinen maksaminen

14 päivää avoin osto


Myyjä ja toimittaja


Tuotteen kuvaus

Vuonna 1857 nuori nainen matkusti Kööpenhaminasta Brittiläiseen Intiaan miehensä kanssa, täynnä toiveita eksoottisista seikkailuista. Ensimmäiset kirjeet kotiin olivat innostuneita, mutta pian sävy synkkeni.

Brittiläisten miesten elämästä silloisessa Brittiläisessä Intiassa on monia kuvauksia, mutta vastaavat kertomukset naisista ovat harvinaisia. Tämän kirjan ainutlaatuisuus on siinä, että pääsemme lukemaan nuoresta keskiluokkaisesta naisesta, Ingeborg Stephensistä, joka ilman ennakkotietoja kuvaa sitä, mitä hän kohtaa uudessa maailmassa. Se, mitä hän ei näe, on vähintään yhtä mielenkiintoista ja todistaa usein aikakauden henkeä.

Stephensin suvun miehet hyödynsivät uuden ajan mahdollisuuksia. He matkustivat avautuneessa maailmassa ja osallistuivat siirtomaahankkeisiin. Mutta Ingeborg joutui vaikeaan asemaan, sekä ulkomailla että kotona.

Kertomus Stephensin suvusta on kirjan kronologinen selkäranka ja ulottuu noin sadan vuoden ajalle, 1830-luvulta 1930-luvulle. Sitä voi seurata kirjeenvaihdoista rakastumisista ja eroista. Perhehistorian kautta välähtävät dramaattiset historialliset tapahtumat, kuten nationalismin nousu Euroopassa.

Rakkaus, naisroolit ja siirtomaa-ajan unelmat kertoo henkilöistä, jotka ovat nykyään suurelta osin tuntemattomia, mutta jotka olivat tunnettuja ainakin omassa paikallisessa ajassaan. He jättivät jälkeensä suuren aineiston sukutilan Husebyn ruukin arkistoihin, mikä antaa harvinaisen monipuolisen katsauksen ihmisten arkeen, jotka vastentahtoisesti olivat matkalla moderniin aikaan.

Margareta Petersson on kirjallisuustieteen emeritaprofessori Linné-yliopistossa Växjössä. Hänen pääkiinnostuksen kohteensa on intialainen kirjallisuus, ja tästä aiheesta hän on kirjoittanut muutamia monografioita ja suuren määrän artikkeleita ruotsalaisiin ja kansainvälisiin lehtiin. Hän osallistui Literary History: Towards a Global Perspective -projektin johtoon, joka johti neljään kirjaan, joista hän oli yhden toimittaja. Hän jatkoi toimittajana ja kirjoittajana useissa maailmankirjallisuuteen keskittyvissä kirjallisuushistorioissa ja osallistui kirjoittajana uusimpaan, Natur & Kulturs litteraturhistoria (2021). Petersson on tehnyt yhteistyötä Vetenskapsrådetin ja Crafoordska-säätiön kanssa ja toiminut Linné-yliopiston humanistisen ja yhteiskuntatieteellisen tutkimuksen dekaanina. Vuonna 2021 hänelle myönnettiin Hallenbladin palkinto Linné-akatemiasta.

MUUTA:
Mediatyyppi: Kirja
Sidontatyyppi: Tanskalainen sidonta
Kirjailija: Margareta Petersson
Kustantaja: Makadam förlag
Kieli: Ruotsi
Sivumäärä: 351 sivua
Mitat (lxkxs): 170x240x28 mm
Paino: 892 grammaa
Kuvitettu: Kyllä

Viivakoodi: 9789170613524
SKU: 759804

Tuotenro

85e2e730-ea0e-523a-8a28-0f2fc92035a2

Rakkaus, naisroolit ja siirtomaa-ajan unelmat - Stephensin perheen kohtalot Husebyn ruukissa ja sen ulkopuolella (Kirja / Tanskalainen sidonta)

38,82 €

38,82 €

Aiempi alin hinta

39,59 €

Muutama jäljellä

Ke, 14 loka - ti, 20 loka


Turvallinen maksaminen

14 päivää avoin osto


Myyjä ja toimittaja