Sadolin Classic -lakka 4,5 l, korkeakiiltoinen, väritön, 1 kpl.
262,82 €
262,82 €
Ke, 14 loka - pe, 16 loka
Kotiinkuljetus
Turvallinen maksaminen
14 päivää avoin osto
Myyjä ja toimittaja
Tuotteen kuvaus
Pakkaus: 4,5 l
Koristeellinen vaikutus: väritön, korkeakiiltoinen
Sadolin Professional Classic -lakka parkettilattioille on lakka, jolle on tunnusomaista korkea kiiltoaste. Polyuretaanikoostumuksensa ansiosta lakka luo kulutusta kestävän pinnoitteen, joka suojaa tehokkaasti sisätilojen puupintoja. Sitä suositellaan erityisesti parkettilattioille, portaille, jalkalistoille ja muille sileästä, höylätystä puusta valmistetuille sisäpinnoille sekä sisätilojen korkkipinnoille. Sopii aiemmin muilla maalipinnoitteilla käsiteltyjen pintojen kunnostukseen.
Tuotteen ominaisuudet:
- Muodostaa kestävän ja kulutusta kestävän pinnoitteen.
- Tarjoaa klassisen, korkeakiiltoisen pinnan.
- Mieto haju, mikä takaa mukavamman levityksen verrattuna perinteisiin liuotinpohjaisiin maaleihin.
- Kestää sisätiloissa tyypillistä ilmankosteutta.
- Maalattuja pintoja ei voi upottaa veteen tai altistaa merkittävälle ja toistuvalle kosteuden tiivistymiselle.
- Kestää tavallisia kotitalouskemikaaleja ja alkoholia.
- Poista lika välittömästi pehmeällä sienellä ja vedellä ja astianpesuaineella.
Käyttötarkoitus: Sisäkäyttöön.
Yksittäisen kerroksen kuivumisaika noin +23 °C:n lämpötilassa ja suhteellisessa kosteudessa noin 50 %, hyvällä ilmanvaihdolla:
- kosketuskuiva – 3 tunnin kuluttua
- seuraavan kerroksen levittäminen – 16 tunnin kuluttua
Täysi kestävyysominaisuudet saavutetaan, kun pinnoite on täysin kovettunut, eli aikaisintaan 7 päivän kuluttua, ja tuotteen haju on kadonnut.
Huom! Lämpötilan alentaminen ja/tai kosteuden lisääminen sekä maalatun puun tyyppi ja laji voivat pidentää kuivumisaikaa. Havupuu imee tuotetta helpommin ja pinnoite kuivuu nopeammin. Kovapuulajeilla kuivumisaika voi pidetä.
Peittokyky: jopa 16 m²/l. Todellinen kulutus riippuu alustan ominaisuuksista, erityisesti maalatun puun tyypistä ja lajista. Hyötysuhde on annettu yhdelle kerrokselle.
Kerrosten lukumäärä: 2-3 kerrosta
Ohenne: Ei käytetä. Tuote on käyttövalmis.
Tuotteen käyttö
Tuotteen valmistus
Sekoita huolellisesti ennen maalausta ja maalauksen aikana estäen ilman pääsyn maaliin. Älä lisää vieraita ainesosia. Älä ohenna lakkaa.
Alustan valmistelu
Lakattavien alustojen tulee olla:
- kuiva ja käsitelty - puun kosteuspitoisuus ei saa ylittää 9 %,
- puhdas ja rasvaton (ei likaa - pölyä, tahroja, orgaanisia kerrostumia jne.) - poista hartsimaiset alueet, rasva, öljyiset aineet ja vahavalmisteet lakkabensiinillä ja pese lika ja pöly kostealla liinalla ja pesuaineella ja anna kuivua,
- tasaisesti hiottu,
- terve - biologisten vaurioiden sattuessa puhdista paljaalle puulle tai poista saastunut puu ja suojaa sitten sopivalla sienitautien torjunta-aineella,
- puun halkeamat ja reiät - täytä puukitillä, tasoita, hio ja poista pöly,
Kunnostettavat alustat:
- vanhat, vaurioituneet lakkapinnoitteet on poistettava kokonaan paljaalta puulta (mieluiten hiomalla tai karhealla jauhetulla hiekkapaperilla),
- aiemmin samalla lakkatyypillä lakatut alustat, joiden pinnoite on ehjä ja hyvin kiinni alustassa, on puhdistettava epäpuhtauksista, hiottava huolellisesti hiekkapaperilla ja poistettava pöly.
- testi: suorittamalla koemaalauksen. Jos lakan kuivumisen jälkeen ilmenee ei-toivottua vaikutusta, vanhat pinnoitteet on poistettava kokonaan ja pinta valmisteltava uudelleen maalausta varten.
Varoitus! Kuivahionta tuottaa pölyä ja likaa. Suosittelemme asianmukaisten hengityssuojainten käyttöä.
Maalaus
Maalausolosuhteet:
- ympäristön lämpötilan tulee olla +10°C ja +28°C välillä,
- suhteellisen ilman kosteuden tulee olla alle 80 %,
- lakatun puun kosteuspitoisuuden ei tulisi ylittää 9 %,
Maalausolosuhteet määräävät tuotekerroksen kuivumisajan ja saadun pinnoitteen ominaisuudet.
Suositellut maalausmenetelmät:
- sivellin: paras tulos saavutetaan pehmeillä, luonnonharjaksilla varustetuilla siveltimillä.
Pinnamaalauksen (loppumaalauksen) parametrit:
- levitä lakka ohuina kerroksina tasaisesti, mieluiten puun syiden suuntaisesti,
- levitä 2-3 kerrosta, vähintään 16 tunnin välein Edellisen kerroksen levittäminen,
- ennen levittämistä Seuraavan kerroksen jälkeen edellinen kerros tulee hioa kevyesti hienorakeisella hiekkapaperilla sen kuivuttua (aikaisintaan 16 tunnin kuluttua) ja pyyhkiä pölyt huolellisesti.
Huom! Maalatessa on varmistettava hyvä ilmanvaihto. Suurten pintojen maalaukseen suosittelemme saman tuotantoerän lakkojen käyttöä. Eränumero on pakkauksessa. Älä käytä lakkaa kuumilla pinnoilla, jatkuvassa kosketuksessa veden kanssa olevilla pinnoilla, aiemmin öljytyillä tai vahatuilla pinnoilla. Maalauksen jälkeen tuuleta huone, kunnes ominainen haju katoaa. Lakatut pinnat voidaan ottaa käyttöön, kun pinnoite on täysin kovettunut, eli aikaisintaan 7 päivän kuluttua, ja tuotteen haju on kadonnut. Lakka voi aiheuttaa puun lievää tummumista.
Maalaustyökalujen puhdistus
Maalaustyökalujen jälkeen on suositeltavaa poistaa mahdollisimman paljon laastia työkaluista ja pestä ne sitten lakkabensiinillä. Älä käytä tyhjiä astioita elintarvikkeiden säilytykseen.
Paino, kilo
1
Tuotenro
67b6d5cf-d1e3-5780-a055-5a14d2c1bd45
Sadolin Classic -lakka 4,5 l, korkeakiiltoinen, väritön, 1 kpl.
262,82 €
262,82 €
Ke, 14 loka - pe, 16 loka
Kotiinkuljetus
Turvallinen maksaminen
14 päivää avoin osto
Myyjä ja toimittaja